Florile din Gradina 2015

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Adrianam.... frumoase poze. Cel mai mult imi place gutuiul ornamental ala rosu. Stii cumva numele ?
 
Ultima editare:

LadyBug

Well-Known Member
Acum2 zile au incercat sa-mi fure bradutul, eu am crezut ca au sapat cainii, dar apoi am vazut urmele de la cazma... au sarit gardul dupa cazma, ca am lasat-o afara, nu ma asteptam sa dispara. Norocum meu ca bradutul a crescut, are 1m, din pacate i-au rupt niste craci de la baza, era tare pufos, acum trebuie sa-l ingrop mai adanc, sa nu se cunoasca faptul ca l-au ciuntit. I-au sapat la radacina si s-au lasat pagubasi. Vara trecuta mi-au furat un bonsai si poate si citrice, n ici nu mai stiu exact. Plus 2 saci plini cu ghivece de plastic folosite deja, Ce oameni oribili, ce pot sa fure!!!
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Nu te mira....daca poti sa pui o camera cctv cu conexiune wireless sau la internet......aia ar fi o solutie. ....Bradul de obicei face o radacina centrala foarte lunga.... si e greu de scos.


Dicentra si lalele:



Bujorii arbusivi si citiva ierbosi se pregatesc de inflorire...probabil va mai dura ceva..sint mult mai intirziati decit in alti ani :

Arbustivi bebelusi


Arbustivi adolescenti .


Ierbosi





Narcisele au trecut cam toate in afara de cele foarte tarzii......... Au mai inflorit:




 
Ultima editare:

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Frumos!
Mie imi plac lalele franjurate ciclam ale lui Popgeo si gutuiul Adrianei. Si primulele clasice de gradina, o frumusete...
Astazi, inspectand gradina, am realizat ca nu mi-au mai iesit lalele Angelique, unele alb-rozaliu duble, o frumusete. Alea par sa fi disparut :(

 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Si weigela, bujorii, irisii, iasomia si curand trandafirii, gortensiile... O multime de frumuseti ne vor incanta in continuare.
La mine prima clematita, bujorul arbustiv, liliacul, wisteria si weigela au inceput inflorirea. Au boboci si ierbosii, cativa irisi si alte clematite.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Primii bujori, s-au deschis unul arbustiv si unul ierbos si din fiecare se mai pregatesc citiva sa se deschida zilele astea:

Ierbosi:



Arbustivi



Liliac & kerria



Ceva floricele la care am uitat numele:




Narcisele tarzii mai rezista, chiar daca sint peste 20 de grade in ultimele 4-5 zile:


 
Ultima editare:

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Au mai inflorit:

Camassia si narcise:


Bujorii arbustivi si ierbosi au inceput concertul:







Ierbosi:
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Au mai inflorit:

Ultimele Narcise... cele mai tirzii au inflorit de 1 mai, si lalele pe linga ele in buchet.



Primul iris barbos, irisi bulbosi si flox :



Camassia (in realitate e mai albastra decit mov, mov e mult mai putin)



Bujori ierbosi:





Bujori arbustivi:








 
Ultima editare:

elianna

Well-Known Member
Minunati bujori. Parca ar fi din alta lume, atat de infloriti la vremea asta:visator: Imi plac mult cei cu tenta movulie.
 

geodezia

Well-Known Member
si laa mine ceva frumos azi

mai aproape ca imi e tare drag





si un bujor mic mic da imi e tare drag




si o gomeroasa nici nu credeam ca trec iarna

 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Stiu ca n-are legatura cu topicul dar.... aveti careva de dat seminte de regina noptii din aia clasica, alba, simpla, parfumata? N-am gasit de cumparat si tare mi-e dor de parfumul ala minunat din gradina bunicii...
 

popescu gp

Well-Known Member
La toti au izbutit florile sa se prezinte si la noi diferente mari intre zi si noapte si florile bat pasul pe loc,
 
Sus