Florile din Gradina 2015

gabrielais

Active Member
Gradinar, Cristina, foarte frumoase floricelele voastre....si eu am narcisele acelea micute cu cupa portocalie, o sa caut si eu denumirea..eu le-am primit la ghiveci acum cateva primaveri si le-am mutat in gradina; am fost uimita anul urmator cand au reinflorit, erau total diferite ca si colorit..in ghiveci erau un galben spalacit spre alb...
Cristina forsitia, cat de repede creste? am primit si eu una micuta de la doamna draguta de pe forum, (careia ii multumesc inca o data), si as vrea sa stiu cam in ce ritm se dezvolta, deoarece am combinat-o cu alti arbusti. macar sa o mut daca as risca sa fie sufocata..
 

gabrielais

Active Member
Este ok atunci, nu mai trebuie sa o mut...va sta bine acolo...ma gandeam sa nu creasca foarte incet si sa o sufoce celalalte; planul este sa le las pe fiecare sa creasca aproape liber, mai putin in circumferinta...nu am loc sa se lateasca cat doresc...:-D. Multumesc, Emilia!
 
Ultima editare:

cristinaf

Well-Known Member
Nici n-as sti ce sa raspund. Eu forsithia o am de un an, iar in toamna am mai si mutat-o. Cred ca nici nu-i prinsa bine inca pe noul amplasament, dar nu se lasa si infloreste.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
E musai sa fac si eu ceva pozici ca si la mine au explodat narcisele si zambilele.Imi plac ENORM narcisele pitice.Tot tete-a-tete Mada Sunt atat de dragalase.Irisii inca nu dau nici un semn :oops:Incet incet infruzesc toti arbustii ..Frumoasa mai e primavara ..:dans:
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Au mai inflorit.......completare narcise:













 
Ultima editare:

elianna

Well-Known Member
Nici n-as sti ce sa raspund. Eu forsithia o am de un an, iar in toamna am mai si mutat-o. Cred ca nici nu-i prinsa bine inca pe noul amplasament, dar nu se lasa si infloreste.
Nu-ti face probleme cu forsithia ca nu-i deloc pretentioasa si se prinde fara probleme. Poate anul asta nu creste mult dar anul viitor sigur isi ia avant.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Au mai inflorit:

Buchete:





Hellebore:



 
Ultima editare:

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Sezonul narciselor e in toi, au mai inflorit:










 
Ultima editare:

elianna

Well-Known Member
La noi ploua si e frig iar floricelele au nevoie de soare si caldura. Le admiram pe ale altora:)
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Citeva buchete pozate intr-o lumina mai buna:














 
Ultima editare:

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
In zi de sarbatoare gradina a imbracat minunate straie... cu totul pe potriva maretiei acestei zile. De la un ceas la altul, sub razele mult asteptate ale soarelui se petrec minunate schimbari.










 
Sus