Floarea zilei (3)

miha

Member
ghia_don a spus:
Si la voi fetelor?? :(
Si eu am pierdut citiva de care nu m-as fi despartit..
Da, din pacate mi-au murit si din comuni si din cei cu pedigree... :( Probabil au si ei "termen de valabilitate". nu stiu ce sa mai zic...
 

popescu gp

Well-Known Member
Miha este o bijuterie;eu l-am pierdut de mult;nu cred ca cineva sa nu aiba pierderi si anul acesta la hibi;cred ca fitosii au o perioada de ,,recolta"dupa care dau coltul si aceasta perioada difera de la un fel la altul.
 

georgiana georgiana

Active Member
La mine au murit si cei comuni, si gommerosii de anii trecuti, si cei luati in toamna....iar deziluzia cea mai mare este ca s-au uscat masiv si cei obtinuti din seminte
 

miha

Member
georgiana georgiana a spus:
La mine au murit si cei comuni, si gommerosii de anii trecuti, si cei luati in toamna....iar deziluzia cea mai mare este ca s-au uscat masiv si cei obtinuti din seminte
La mine speranta sta in a-mi obtine proprii pui din seminte. Am cativa, am sa polenizez tot ce pot si astept cu sufletul la gura sa vad ce minunatii vor inflori si la mine. Sper ca cei obtinuti de mine din seminte sa fie mai rezistenti, stiti voi cum e cu speranta... :rofl: :D
 

IoanaTweety

Active Member
Fetelor ce rau imi pare de pierderi..
Ma intreb cu mirare cum de n-am pierdut inca nici unul iarna asta. Ca doar n-oi fi mai cu motz ca voi care aveti de atata timp. Ai mei sunt inca bine, desi n-au binevoit sa infloreasca, avand totusi boboci.
Sper sa nu mai aiba nimeni pierderi.
 

corinap

Member
Din experienta pe pielea mea,spun ca 80% din hibi mor de apa in exces iar in asta automat intra pamantul de proasta calitate. De apa multa nu se mai pot salva,dar de lipsa ,mai au sanse cu o hidratare buna.
Georgiana,pana nu te dumiresti care-i cauza,degeaba ceri sfaturi,ca nu te poate ajuta nimeni.Tu esti singura care te poti ajuta......de la pamant,5 cm este uda?sau are o culoare mai inchisa decat partea superioara? hai s-o luam pe bucatele,poate rezolvam situatia.
 

popescu gp

Well-Known Member
Pierderile apar la cei mai batrani de cca 4-5-6 ani mari si desi le-am schimbat stratul de deasupra la fiecare an de cca 5-10cm cu un nou substart ,fara o abundenta masiva de apa unii chiar la lumina buna spre rasarit,tot au sucombat,altii in acelesi conditii sau chiar mai vitrege au reactii splendide si flori si iarna.
 

corinap

Member
Eu am hibi de 10 ani care traiesc .De la Gommer si din alte locatii de 2 ani si nu am pierdut nici unul.Mai bine sa vedem unde e greseala,apoi sa acuzam ca au termen de viata,asa cred eu,nu e musai ca mine.....
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Anul asta am iernat hibiscusii in doua locatii diferite: unii au stat la caldura (21 grade) si lumina si de la astia am mai vazut cate-o floare. Caldura in exces le-a uscat insa din frunze... si daca uit sa le pun apa la 3-4 zile se vede.
A doua categorie au stat mai la racoare, vreo 17 grade, in mansarda unde nu am deschis caldura dar in care urca ceva caldura de jos pentru ca nu am usi pe care sa le pot inchide. Astia s-au comportat mai bine in ceea ce priveste restrictiile de udare, cam o data pe saptamana sau chiar la 10 zile ii ud, de obicei cand ii vad ca li se pleostesc frunzele. Nici vorba de boboci pana acum, si cantitatea de lumina pe care o primesc e ceva mai mica, dar au rezistat foarte bine pana acum.
Substratul nu e foarte special, pamant de flori obisnuit combinat cu perlit.

Georgiana, iti pun la prins butasi din ce vrei tu, numai sa-mi spui. Sau vii si-ti iei singura, cum vrei :D

Uite ca am gasit si eu o problema: hibi pe care i-am luat de la Johanna (Swan lake, El Capitolio galben si rosu, etc) au o crestere ciudata. Desi le-am taiat varful cand erau mai mititei (cam pe la 30cm) nu au lastarit in lateral asa cum ma asteptam eu. Le-a crescut cate un singur lastar lateral asa ca acum arata ca niste chestii lungi, desirate si fara forma.
ce as putea sa le fac? S-a mai intalnit cineva cu o problema ca asta??
 

sini

Well-Known Member
" Uite ca am gasit si eu o problema: hibi pe care i-am luat de la Johanna (Swan lake, El Capitolio galben si rosu, etc) au o crestere ciudata. Desi le-am taiat varful cand erau mai mititei (cam pe la 30cm) nu au lastarit in lateral asa cum ma asteptam eu. Le-a crescut cate un singur lastar lateral asa ca acum arata ca niste chestii lungi, desirate si fara forma.
ce as putea sa le fac? S-a mai intalnit cineva cu o problema ca asta??"

si eu am patit asa,dar nu cu hibii de la Johanna,ci cu hibii mei. au lastarit de unde i-am taiat cate un lastar. i-am taiat degeaba,tot lungi sunt.
 

corinap

Member
Eu nu am rabdare sa scriu asa mult,referitor la taieri ,dar si aici sunt secrete,va doresc mult noroc.... :D
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Corina, nu ne lasa in suspans, spune-ne si noua ce avem de facut, ce-am gresit cu taierile....doar asta e scopul forumului, sa ne impartasim din experiente unii altora, nu?
 

corinap

Member
:) pai si ce facem cu scrisu" ca mie nu_mi place.....
Deci;.....am invatat ca nu trebuie sa-i taiem toamna.....
trebuie sa avem grija sa nu ramana fara frunze
frunzele sunt controlul apei
Mai departe ,mare grija
Pana acum poate vi se par sfaturi de rahat,dar nu sunt......
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Va amintiti de hibiscusul ala galben lamaie cu floare dubla si cu o tulpina mai ciudata? E bine, din greseala l-am tuns toamna. Tinut in aceleasi conditii ca si ceilalti - a murit. M-am enervat si am mai luat unul. :rofl: Pe care l-am tuns primavara si pe care l-am avut pana m-am plictisit de el.

Si inca o chestie: va plangeti ca v-au murit multi hibilici iarna asta:
- temperatura minima difera de a celor din comert (15-16 grade minim)
- sunt mai sensibili la variatiile de temperatura si curenti (cand deschideti fereastra, usa etc!)
- si musai sa aveti perlit in sol ca altfel se duc sigur
- la hibi nealtoiti tunderea ar trebui sa stimuleze ramificarea - poate in cazul vostru plantele erau suferinde
- la hibi altoiti tunderea nu prea genereaza lastari si ramificatii - raman sui si fara vreo tentativa de coroana
 

corinap

Member
cornelia a spus:
Va amintiti de hibiscusul ala galben lamaie cu floare dubla si cu o tulpina mai ciudata? E bine, din greseala l-am tuns toamna. Tinut in aceleasi conditii ca si ceilalti - a murit. M-am enervat si am mai luat unul. :rofl: Pe care l-am tuns primavara si pe care l-am avut pana m-am plictisit de el.

Si inca o chestie: va plangeti ca v-au murit multi hibilici iarna asta:
- temperatura minima difera de a celor din comert (15-16 grade minim)
- sunt mai sensibili la variatiile de temperatura si curenti (cand deschideti fereastra, usa etc!)
- si musai sa aveti perlit in sol ca altfel se duc sigur
- la hibi nealtoiti tunderea ar trebui sa stimuleze ramificarea - poate in cazul vostru plantele erau suferinde
- la hibi altoiti tunderea nu prea genereaza lastari si ramificatii - raman sui si fara vreo tentativa de coroana
Cornelia,in mare parte ai dreptate;
eu ii tin la10-14*
nu deschid niciun geam
Din ceea ce cred eu,perlitul nu e bun
Tunderea e buna in primavara,nu toamna
la altoiti e buna,dar numai la persoane oarecum experte
daca ma stimulati,poate imi mai aduc aminte si de altele.....
 

corinap

Member
cornelia a spus:
La mine s-a sucombat cu succes la 12 grade.
Si zici sa te stipulam? :rofl:
Deoarece stiu ca acest ms. va fi sters ,oricum ,nu ma agit prea mullt...
Cornelia,ce vezi tu gresit in ce spun?
La mine traiesc.....TOTI.......nu te inteleg......ce vrei sa spui?
 
Sus