Floarea zilei (2)

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Astia toti i-am prins din butasi dar i-am tinut in ghivece mici, cam de 12 cm cred in diametru.
Tot ce am in ghiveci mare sunt deja copaci (nu exagerez, o sa va arat si poze). Sa stii ca am si unul, draga Angela, care a crescut de vreo 40 cm si e un bat cu flori in varf - nu-mi place si astept primavara ca sa-l tai, sa-si formeze si el o coroana :)
 

popescu gp

Well-Known Member
hibi

Gradinar 1 are dreptate ,daca nu-i fasonezi primavara
cresc de nu mai ai loc in casa de ei;de aici la unii poti obtine butasi;dar dupa cum spunea si Dan nu toti hibii se ptreteaza la butasire.
 

angela draganoiu

Active Member
i-am mai frizurat in primavara si s-au suparat tare pe mine si au inflorit foarte greu. da' nici sa-i vad numa' bete nu pot asa ca pe la jumatea lui februarie ii tund pe toti de la mic la mare 8)
 

danref

Member
Re: hibi

popescu gp a spus:
Gradinar 1 are dreptate ,daca nu-i fasonezi primavara
cresc de nu mai ai loc in casa de ei;de aici la unii poti obtine butasi;dar dupa cum spunea si Dan nu toti hibii se ptreteaza la butasire.
Nu cred ca m-am exprimat chiar asa .A nu se intelege gresit.Toti hibiscusii se preteaza a fi inmultiti prin butasire insa mare atentie la varietatile ale caror butasi nu inradacineaza direct.Acestia trebuiesc imediat "cuplati" pe port-altoi de calitate.De aceea este foarte important ca atunci cand recoltati butasi sa stiti de la ce varietate colectati.Soiurile recomandate pt portaltoi le-am dicutat deja la topicul aferent.Varietatile care merg pe "picioare " proprii s-a discutat deasemenea.Cred ca acum suna mai clar :) .
 

ianos10

Member
Sunt incepator in managementul acestor plante si de aceea ma bucur ca am reusit sa-i creez un mediu propice, din moment ce a inflorit si mai are vreo catva boboci in asteptare! Incerc sa atasez o fotografie si un link catre pagina mea cu floricele!

Am incercat sa lipesc o fotografie si nu am reusit! Probabil sunt niste pasi de urmat si inca nu-i cunosc! Rog cunascatorii sa ma invete!
Inca nu stiu din ce soi , specie face parte trandafirul meu!

http://ianos10.sunphoto.ro/Hibiscus
 

popescu gp

Well-Known Member
hibi

Dane la asta m-am si referit,dar cred ca m-am exprimat gresit;am spus( si din afirmatiile tale) ca nu toti hibii se preteaza la o inmultitre sa zicem asa ''clasica "si de aici necesitatea de altoire;eu am citit de la tine ce specii merg la inmultire prin butasire pe cale naturala si care prin altorre;de altfel si Olandezii si Belgienii merg pe altoire la soiurile mai fitoase.Cred ca si Voi in Australia si americanii merg tot pe altoire ,eu considerand ca rezultatele sunt mai sigure si mai rentabile in vederea comercializarii.(Ma refer la comerciantimai ales)Poate ca gresesc,de aceea este o parere.
 

danref

Member
Re: hibi

popescu gp a spus:
eu am citit de la tine ce specii merg la inmultire prin butasire
Ma bucur ca s-a inteles ideea.Vaz inca in text ca faci nitel confuzie intre specii si soiuri.Noi aici vorbim exclusiv de specia "rosa-sinensis" care are soiuri cu miile.Deci aceste mii de soiuri intra in discutie cand ne referim la butasire exceptie facand specia Hibiscus Arnottianus daca doresti sa formezi butasi pt a fi folositi ulterior ca port - altoi pentru specia H.rosa sinensis.
Aici in Queensland, comerciantii cam stiu ce varietati (soiuri de H. rosa-sinensis) necesita sau nu altoire.Financiar vorbind, soiurile nealtoite sunt cu mult mai ieftine decat cele altoite.Insa ca frumusete si performante cei altoiti sunt net superiori.Multi dintre crescatori fac printre altele si experienta in ai inradacina direct orice hibileu .care nu se prinde inseamna ca se vrea altoit.Simplu 8)
Succese in continuare si geruri usoare din cate am auzit :(
 

popescu gp

Well-Known Member
hibi

Dane corect ce spui;eu am taiat un butas iesit dintr-un portaltoi din Olanda si din curiozitate l-am pus la inradacinat,apoi l-am plantat si mi-a inflorit,dar pentru ca nu am notat ghiveciul nu mai stiu care este;cert este( din ce am retinut) ca frunzele sunt asemanatoare cu ale hibilor rosa sinensis dar floarea din ce tin eu minte este simpla si din cinci petale;asta m-a facut sa cred ca este o alta varanta de hibi si acum de la tine am aflat care este acest soi.Mutumesc pentru lamurire.
 

sini

Well-Known Member
Multumim.
Sa-ti traiasca harnicutul,Miha! E tare frumos!
p.s.Miha,te rog,daca se poate ,sa pui si numele florii.
 

miha

Member
Multumesc si eu...

Diana...si la noi e iarna afara, dar e primavara in suflete... :wink: ce sa facem daca nu putem trai fara flori nici iarna...

Sini...e un no name hibiscusul ala, dar imi place mult...azi vad ca e a treia zi in care isi mentine floarea...

Azi...Cooperii Snow Queen...



Multumim Violeta de botez... si eu il stiam ca Surinam pana acum...
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus