Floarea zilei (2)

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
danref a spus:
Explicatia lui "Snow Queen" e simpla.Este unul dintre putini hibiscusi care sunt plantati nu pentru frumusetea florii ,ci pentru bogatia foliajului variegat aproape alb .Peisagistii iau in considerare aceasta specie cand doresc sa aduca un plus de lumina intr-un loc anume.Tufele sunt imense iar de la distanta par cernite de zapada. 8)
Dupa ce am vazut explicatia ta am avut o revelatie: pentru ca noi nu vedem hibiscusii ca si plante de gradina, cum sunt in habitatul lor natural, nu reusim sa apreciem planta la adevarata ei valoare. Nu m-as fi gandit pana acum la hibiscus ca tufa in gradina...imi inchipui acum cum ar arata Surinam ca tufa - o splendoare la ce variegatie are foliajul.
Multumim, Dane, pentru o noua perspectiva! :D
 

danref

Member
gradinar1 a spus:
danref a spus:
Explicatia lui "Snow Queen" e simpla.Este unul dintre putini hibiscusi care sunt plantati nu pentru frumusetea florii ,ci pentru bogatia foliajului variegat aproape alb .Peisagistii iau in considerare aceasta specie cand doresc sa aduca un plus de lumina intr-un loc anume.Tufele sunt imense iar de la distanta par cernite de zapada. 8)
Dupa ce am vazut explicatia ta am avut o revelatie: pentru ca noi nu vedem hibiscusii ca si plante de gradina, cum sunt in habitatul lor natural, nu reusim sa apreciem planta la adevarata ei valoare. Nu m-as fi gandit pana acum la hibiscus ca tufa in gradina...imi inchipui acum cum ar arata Surinam ca tufa - o splendoare la ce variegatie are foliajul.
Multumim, Dane, pentru o noua perspectiva! :D
You are very welcome cum ar zice australianul:) .Sigur ca da ,hibiscusul este un arbust foarte puternic uneori luand si statut de arbore mai mic insa depinde mult si cum e tuns si dorit a se forma .Lasat in voia sa isi i-a aspect de tufa inalta si f bogata(pt var Snow Queen,Tina-Tina,Fijian White,Pink Pshyche,Schizopetalus).Nu am la indemana poze in ansamblu insa cu prima ocazie voi colecta pentru voi poate si cu alte specii cum ar fi ; murraya paniculata,brunfelsia,bougainvilii ca tot sunt ele acum in plina verva de infloriciuni 8)
Succese si toamna frumoasa acolo sus la voi :D
 

Dea

Active Member
acidula a spus:
wow !!! ce frumuseti aveti!!!
eu il laud pe micutul acesta care e la prima tura de floricele
Superb!!! :visator: Sa-ti traiasca si felicitari pentru asa o frumusete! :clap: Zici ca e desenat!
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Deosebit franjuratul!

La mine infloriti zilele astea:
cred ca e Valencia(cel putin asa scrie pe eticheta)
si pe asta va rog sa ma ajutati sa-i gasesc numele.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus