ficus

flo_flu

Member
Daca tot avem vase noi am zis ca e momentul sa il schimb si eu la ficus.





Vasul in care era inainte era o farfurie de ghiveci.

 

lorisl

Member
eu vreau sa vad cum pui paducelu ala intr-un vas :rofl: pune o poza cu ala, ca eu azi m-am socat cand l-am vazut :eek:
 

bandi87

Member
am primit si eu acum trei ficusi benjamina mai tinerei si vreau sa fac o fuziune cu cei trei.(cam asa ceva cum ai si tu ff)....si vroiam sa intreb daca trebuie facat ceva special(ex. taiat din scoarta...etc) sau doar trebuie legati copacii unul de celalalt?
 

vali

Active Member
Moderator
Flo, ficusul asta al tau imi place de cate ori il vad. Asta, pentru ca de fiecare data, ma uit la el si te vad pe tine :rofl: . In mod cert, te reprezinta :D : adica, e cumva, imaginea ta transpusa in lumea vegetala :) ... Drept, fara fitze si fara prea multe vorbe pentru a se exprima :) .
Dar, pe cat de mult imi place ficusul (si nu ma obliga nimeni s-o spun), pe atat de mult nu-mi place VASUL (si iar nu ma obliga nimeni s-o spun :rofl: , dar o fac, pentru ca altfel n-as mai fi eu :p ).
Cel mai mult imi place cum arata substratul, dupa replantare... :marfa: :clap:

Oricum, vis-a-vis de vas, e clar ca e unul de antrenament, deci o solutie temporara, asa ca nu mi-o lua in nume de rau ca "m-am dat la el" :)
Insa ficusul :D ... e unul dintre putinii copacei de la noi (cei pe care-i cunosc si eu), care reusesc sa ma faca invidios :rofl: . La modul cel mai sincer!

PS: Da' vasu' tot nu-mi place :p (de fapt, culoarea!!!).
 

vali

Active Member
Moderator
Pai nu i-am tras-o! :rofl: Dimpotriva!
Vasul il poti schimba oricand... copacelul insa, e mai greu.:wink:

Mie imi place chiar foarte mult acest ficus al lui Flo. Si il consider reprezentativ...
Probabil de aici si faptul ca eu consider necesar si un vas pe masura :D .
 

flo_flu

Member
Promit ca atunci cand o sa implineasca 10 ani o sa-i fac cadou un vas pe masura.

vali a spus:
Probabil de aici si faptul ca eu consider necesar si un vas pe masura :D .
asa ca mai avem 4 ani la dispozitie... :)
 

vali

Active Member
Moderator
Eeeeeee... :( Mai apuc eu sa faca ficusul tau 10 ani... :) (cu criza asta).
Eu speram sa-l vad ACUM cu pantofi de lac :)
 

bandi87

Member
atat m-am chinuit cu tot felu de pungi...dar singurul lucru ce imi apare pe trunchi este mucegai :| inca din ala pufos....
 

Sash

Active Member
flo_flu a spus:
A inceput "sezonu" radacinilor aeriene...
eu am bagat ficusii la punga.

Cum ii "bagi la punga"?
Am vazut in poza ca punga e oarecum transparenta...poti sa dai mai multe detalii gen - etans sau nu, udari, aerisiri, lumina, temperatura, numar la pantof etc.? Ca... vazand radacinutele alea alburii ma tenteaza sa experimentez si eu pe al meu ficus...
 

flo_flu

Member
sunt saci menajeri albastrii, dar sunt destul de transparenti pe care ii leg la guracu o bucatica de sarma. odata pe zi il pulverizez. ideea e ca trunchiul sa fie in permanenta umed. Cam intr-o luna sper sa ajunga la pamant si sa se fixeze.
 

Sash

Active Member
Il tii la soare/umbra, lumina directa/indirecta?
Faptul ca al meu e momentan oarecum legat fedeles poate fi o "contraindicatie" pentru aceasta operatiune?
Si dupa ce ajung radacinile pana la sol poti scoate punga?
 

flo_flu

Member
e important sa nu fie expus la soare. Cel din poza e pe un pervaz cu orientare spre est unde are soare direct numai pana pe la 11. Mai am unul pus pe un pervaz orientat spre sud, unde are soare direct toata ziua si desi il pulverizez ca si pe ceilalti la asta nu sunt nici urma de radacini. Dupa ce se fixeaza radacinile se poate scoate din punga. Eu ii las o perioada cu punga desfacuta pentru reacomodare cu aerul mai uscat de afara, sa nu fie prea brusca trecerea. Oricum peste o luna deja il scot afara pe balcon.
 

lorisl

Member
mie nici a dracului nu imi face ficusu radacini.Cred ca trebuie sa fie inchis etans ca eu de 2 sapt tin un ficus sub un pet si nu a facut radacini(petu sta pe tavita de sub vas deci poate intra aer)
 

vali

Active Member
Moderator
flo_flu a spus:
A inceput "sezonu" radacinilor aeriene...
eu am bagat ficusii la punga.

Era de asteptat :) .
Nici nu ma indoiam ca vei incepe munca la radacini.

Spor la treaba si sa le vezi cat mai repede in pamant :D .
 
Sus