Ficus benjamin cu probleme:(

Chiquitita

Member
Poate ma puteti ajuta:
- ficusului meu ii cad frunzele in numar ingrijorator :( . L-am studiat atent si am gasit asta, poate ma puteti ajuta sa descopar problema:



Sper ca pozele sa fie destul de clare.

- l-am spalat cu sapun si apa, fiecare frunzulita in parte dar se pare ca...fara rezultat.
Va rog, ajutati-ma cu un sfat, sau mai multe :?
 

ACHIMENES

Member
Draga mea se pare ca din a 2 a poza care este mai clara, ar fi vorba de niste paianjeni rosii..... frunza este plina de punctulete mici albe. Nu te impacienta, cand spui ca tratamentul aplicat nu a avut succes, gandestete ca deja cand ai observat ca ii cad frunzele deja era prea tarziu, fusesera intepate, supte si pa :(
In concluzie: in stadiu asta, poti pulveriza des ficusul si lasa frunzele sa cada pt ca odata cu ele se duc si lighioanele..........numai sa strangi frunzele cazute in ghiveci. Pot spune ca si ficusul meu cheleste masiv :rofl: dar deocamdata nu ma ingrijorez pt ca ii dau lastarasi noi, in caz ca observam vreo neregula :? ....... pun foarfeca pe el..... fac vreo cativa butasi... ii pun la nisip si ...da doamne sa se inradacineze :)
Capul sus si fii "barbata" :wink: :wink:
Craciun fericit!
 

Chiquitita

Member
Multumesc pentru incurajari! O sa incerc sa il stopesc mai des si sa ii dau si cu ceva insecticid. Frunze nu ii las in ghiveci si are si lastarei. Dar totusi am tuns 5 bucati sa le pun la prins.
 
Sus