Famous Roses

danero2004

Well-Known Member
Moderator
ok , no see no see :)

ma gandeam ca va ajuta ca unii au doar "apa de trandafir" si nu sange prin vene :rofl:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
danero2004 a spus:
ok , no see no see :)

ma gandeam ca va ajuta ca unii au doar "apa de trandafir" si nu sange prin vene :rofl:
:rofl: Asa e, si intentia ta e oricum apreciata la valoarea ei :wink: :hug: Mai bine de 2 ori decat deloc :) :wink:
 

geodezia

Well-Known Member
fameus

am luat de la ei eddy mitchel
imi trimesesera edit piaf . am dat telefon am trimis retur si am primit eddy mitchel .. ce sa spun scump foarte scump de calitate este adevarat mare stufos radacini sanatoase creci multe vreo 7 creci adica ramuri acum sa vad . daca si floarea va fi cea din poza ca am mai comandat la multe plante si mi-a inflroit aiurea .. acum astept primavara vara sa vad ce imi infloreste
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Ai comandat un trandafir la ei si si pe-ala ti l-au trimis aiurea? :mrgreen: Oare cum reusesc firmele romanesti sa faca totul o varza? Ma gandesc la cei peste 200 de trandafiri trimisi de olandezul de la Lottum, n-a gresit nici macar unul, iar astia si la unul singur s-au incurcat :rofl:
 

geodezia

Well-Known Member
rose

De asta am si insistat sa imi trimita ce am comandat tocmai pentru pret . am patit asa si cu bakker care in loc de osiria imi infloreau albi sau fairy .. eu am luat de la cimbrud de aici din tara si mai luam de la piata . in marea majoritate ce am luat de la cimbrud a inflorit ce am comandat dar ce am luat de la piata imi inflorea numai roz . asa ca m-am alaturat coemnzilor colective tocmai pentru a nu mai da bani pe ceva care nu imi convine . am luat de la 1000island care toti au inflorit ce am comandat si de la barni care tot asa au fost seriosi . ce am comandat in primavara la petrovici de prins sau prins, nu toti , dar nu a inflorit nici unul asa ca asta e . cei de la lottum am vazut ca sunt mai tepeni si cred ca vor inflori in vara ,macar sa le vad culorile ..
am mai luat tot asa ceva de la gradina bijou munstead wood care la fel au preturi mari dar birna din ochi pina nu o scoti iti sta in ochi as aca l-am luat
 

anasstasia

Active Member
Mie cei de la sirb mi-au inflorit aproape toti, asa ca nu cred ca am pierdut ca am comandat de la ei. Din pacate au fost foarte putin dezvoltati, de aceea au fost si atitea pierderi printre ei si probabil de aceea nu au inflorit la tine. Sint convinsa ca la anul iti vor inflori toti.
 

victoria

Active Member
ce norocoasa ai fost.Eu de la sarb am primit 9 in loc de 10cati am platit,si am ramas doar cu unul :(
De asta m-am bucurat enorm cand am vazut ca trandafirii de la Lottum arata atat de bine si am comandat iar cativa
De la sarb nu mai iau in veci,orice s-ar zice
 

geodezia

Well-Known Member
sirb

de prins -au prisn dar nici o floare .acum ma uit la ei si au niste creci subtiri lalii .sper sa infloreasca anul asta ..eu stiu au avut si soare si umbra si apa nu stiu ce si cum le-a lipsit
 

claude

Well-Known Member
Moderator
acum am recitit putin in topicul cu trandafirii de la sarb. Erau butasi foarte tineri, micuti,dar eu zic ca cei care eras verzi, chiar daca deshidratati, trebuiau sa se prinda daca s-ar fi respectat regulile de plantare, musuroire, etc.
Toata lumea s-a plans de micimea butasilor si a avut dreptate, dar ce pot eu sa spun din proprie experienta este ca eu am plantat si butasi mari, dar care aveau radacinile slabe, neramificate si retezate foarte scurt, astfel incat sa incapa in ambalaj, iar aceia evident nu s-au prins. E foarte important ca radacinile butasului sa fie dezvoltate bine, daca e indeplinita conditia asta el are sanse maxime sa se prinda, chiar si dintr-un singur mugure viabil. Iar trandafirii de la sarb aveau niste radacini impresionante. E important ca si la plantarea de primavara butasii sa fie musuroiti iar apoi sa nu fie desfacut musuroiul pana cand din el nu ies lastari de 5-10 cm si, chiar si atunci, se dezmusuroieste treptat.
Rostul musuroiului, la plantarile de primavara, este de a intarzia cresterea lastarilor, rezervele plantei fiind folosite de catre radacini, pentru prindere. Cand butasul e plantat fara musuroi, lumina si caldura stimuleaza folosirea rezervelor pentru cresterea lastarilor in detrimentul radacinilor, de aceea se intampla ca un butas care are deja lastari bine formati sa moara subit.
 

anasstasia

Active Member
Asta o data, ceea ce ai punctat tu Claude este foarte important. Pe linga acest lucru (pe care eu l-am facut, i-am tinut sub musuroi din 09 aprilie pina pe la data de 23 mai), i-am rehidratat imediat cum i-am primit timp de 4 zile. Adica 4 zile i-am tinut in apa si i-am plantat ulterior.
Eu m-am mai baga la o comanda la Petrovic, insa in toamna cind cred ca are butasi mai de calitate.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Nu stiu ce sa zic despre cele 4 zile de rehidratare, daca la tine a functionat inseamna ca e ok, eu nu i-am tinut niciodata asa mult in apa inainte de plantare. Regulile celor din domeniu spun ca se tin maxim 48 de ore, dupa aceea statul in apa le face mai mult rau decat bine...

Cat despre o comanda la sarb...ce ma descurajeaza pe mine e faptul ca se comunica foarte greu cu el, iti fierb nervii pana binevoieste sa raspunda la mail-uri :(
 

anasstasia

Active Member
Nu stiu daca asta i-a ajutat, insa asa am facut. Asa a fost atunci conjunctura, ca 4 zile mai erau pina ajungeam la tara sa-i plantez.
Comanda la sirb nu cred ca va mai face cineva, pentru ca prea multa lume a fost dezamagita.
 
Sus