Falstaff

George

Member
In toamna i-am taiat varful trandafirului meu si l-am pus la prins, acoperit cu un pet. Uitati cu arata acum :D
 

claude

Well-Known Member
Moderator
de admirat trandafirul asta, vad ca e mai putin nazuros decat alti englezesti, de tanar face flori perfect formate, minunate :D Si al meu a deschis prima floare, dar e un soare orbitor afara de nu se pot face poze :roll:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Dragul de el....in afara de faptul ca a crescut destul de repede in ciuda arsitei nici nu se opreste din inflorit.Si face flori normale ca marime si culoare fata de altii .Insa...din cauza soarelui cred florile se ofilesc urit ,parca se chircesc.Sunt convinsa ca soarele e de vina fiindca la inflorirea anterioara ,inainte de arsita,florile s-au trecut altfel fara a arata asa urit ca acum.Mijlocul florii se stringe,se inchide tare la culoare si ramine o floricica pipernicita de 1 cm.care sta o zi-doua pe virful lastarului.
 

ghia_don

Active Member
Falstaff-ul meu din butas si-a deschis ieri prima floricica...e mica si parca si culoarea e mai deschisa, poate la urmatoarele flori sa fie cum trebuie.. :D

 

ghia_don

Active Member
:( Gabiuta, multi trandafiri patesc asta din cauza soarelui arzator, eu mi-am propus sa-l plantez la toamna intr-un loc cu mai putin soare dupa amiaza.
Al meu azi inca arata neschimbat, chiar daca ieri l-a batut toata ziua soarele...voi vedea pe seara cind ajung acasa, cum se prezinta..
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Nu cred, da' s-o fi gandit ca prea ne-am molesit si e cazul sa ne mai scuture putin :rofl:
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
:rofl: pai in vara nu prea am avut timp sa pun poze ,si acum am vazut ca e prea multa liniste pe aici :tavalit:

flori in gradina nu mai am ,nu va temeti :giggle:
 

Rose

Active Member
Bine te-ai gandit, Anna! Vom duce dorul destul toata iarna cand vom rasfoi iar si iar fiecare pagina cu poze a forumului.
 

marirogo

Active Member
Am pus si eu 2 intr-o groapa in toamna asta, dupa ce m-au convins pozele voastre! Dar nu stiu daca voi avea noroc la el, deoarece erau deja mari mugurii. Ca masura de ajutorare am musuroit puternic. O sa vedem la primavara ce-o iesi!
 

nicol

Member
eu il am de doua sau trei sezoane( nu mai stiu exact :? ). Ce am observat la el pana acum? Creste ca nebunul! Cred ca are aproape 2 m( fara sa vorbesc de lastarii aceia kilometrici de vara) Probabil va fi un urias! Lastari lungi si rigizi! Pana acum nu a inflorit cine stie ce, dar e tanar inca! Iarna trecuta nu a avut niciun fel de problema in gradina mea! Am citit pe blogul unei persoane din Tulcea, ca la Falstaff-ul pe care-l are, a pierdut iarna trecuta cam jumatate din lastari. Fac aceasta comparatie pentru ca Tulcea este la vreo 90 km de mine, conditiile climaterice sunt asemanatoare si, totusi, cei doi trandafiri Falstaff au trecut iarna in mod diferit!
 

belisima

Well-Known Member
e tare frumos,am si eu sub pet 2 lastari,dar abia m-am abtinut sa nu-l cumpar si pe asta :bani: sper sa-l vad si eu mare in curtea mea...
referitor la rezistenta ,la mine iarna trecuta platele au fost afectate de acea ploaie de gheata,mai mult decat de ger...acum nu stiu daca a fost in toata tara...
 
Sus