Fallopia japonica (Polygonum cuspidatum)

claude

Well-Known Member
Moderator
La cativa kilometri de unde locuiesc este o zona intinsa unde se gaseste planta asta, e o erbacee perena, inaltime 2,5-3m, partea aeriana moare cand da frigul si totul rasare din nou primavara. Infloreste in aceasta perioada, florile nu au miros. sper sa o recunoasca cineva, e foarte decorativa din pacate n-aveam aparatul la mine sa fac o fotografie de ansamblu

 

ghia_don

Active Member
Re: Planta de identificat

N-am mai vazut asa ...Se umple de inflorescente?? Mi-ar place si mie :)
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Re: Planta de identificat

Da, doina, e minunata, sa stii, toata treaba e ca ocupa mult spatiu,lastarii se arcuiesc fiind foarte inalti, pentru efect e frumos sa ai macar 1 mp acoperit ;-)

In toamna asta daca reusesc iti scot si tie 2-3 radacini, daca zici ca-ti place ;-)
 

fixpix

Active Member
Re: Planta de identificat

Daca e aia la care ma refer - dar nu-i stiu numele, este destul de INVAZIVA.
Ma pun pe net sa caut, poate dau de ea.
 

fixpix

Active Member
Re: Planta de identificat

Mda, cred ca am gasit-o da nu-s sigur.
Fallopia? Japonica sau ne-japonica...
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Re: Planta de identificat

Ai gasit-o, fixule, aia e ;-) Si vad ca intr-adevar e invaziva, e in topul celor 100 cele mai invazive plante de pe planeta :rofl: Citeam pe Wiki ca rizomii pot sa mearga in adancime pana la 3m :hipnotizat: deci daca te-ai pricopsit cu ea ramai cu ea pe veci, mai rau ca o casatorie :rofl:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
:rofl: Sa stii ca acum, ca am aflat de treba asta, ma gandesc sa scot alea 2 radacini ce le-am plantat si sa le mut undeva pe terenul viran de langa casa, ca o fi ea frumoasa dar numai asta imi lipseste, sa ma invadeze o planta de 4 m inaltime :evil:
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
O am eu in gradina pe foisor. Creste ca nebuna si sufoca tot ce are in jur dar e intr-adevar decorativa. In trei ani a umplut foisorul.
Nu stiu sa o inmultesc, am infipt niste butasi in pamant la un moment dat dar n-a rezistat iar de marcotat nu am cum ca orice pun in pamant sau ghiveci il scoate cainele meu :D
 
Sus