Euphorbia marginata

VreauSaStiu

Member
Am văzut-o pe aleea unui bloc și tare-mi place, dar n-am idee cum se numește, cum se îngrijește, cum se înmulțește și mai ales de unde se poate achiziționa ... Mă poate ajuta, cineva :?
”Florile”, sunt de fapt tot frunze, colorate în alb-argintiu... e foarte decorativă ! :indragostit:
 

kerkyra

Well-Known Member
Re: Un fel de ”iarba” cu pretenții de floare :)

Am vazut-o si eu prin... cimitir, anul trecut. Am vazut si seminte prin magazine in toamna, nu mai retin insa numele de pe plic. Cred ca am auzit-o mentionata ca floare de gheata. Daca era in cimitir, si era tufa marisoara, cred ca nu e prea pretentioasa.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Re: Un fel de ”iarba” cu pretenții de floare :)

Pachetele de seminte se vind primavara in orice mall,magazin de plante,etc...au pe pachet poza .Si eu o am in gradina si primavara ma cocosez scotind la pui.Transplantarile nu ii prea priesc.Ramine pitica.Dar unde apuca sa creasca se poate face si de 1 m.Este decorativa ca este alba.
Floare de gheata parca scrie pe pachete.A mai intrebat cineva de ea de curind.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Re: Un fel de ”iarba” cu pretenții de floare :)

Euphorbia marginata ii zice, sau popular 'zapada pe munte'
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Re: Un fel de ”iarba” cu pretenții de floare :)

:tavalit: tocmai am citit ca si Fixu a scris denumirea la "Plante de gradina"....
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Re: Un fel de ”iarba” cu pretenții de floare :)

:mrgreen: Pai daca nu cititi toate topicurile...cine-i de vina? ;-) Eu stiu cum o cheama pentru ca am avut-o in gradina acum cativa ani si acum vreau musai sa mai pun 2-3 fire la anu'
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Re: Un fel de ”iarba” cu pretenții de floare :)

Arunca si tu seminte la primavara si te umpli de euphorbii din astea :)
 

VreauSaStiu

Member
Re: Un fel de ”iarba” cu pretenții de floare :)

Ni-i la ele, soacrele ! :p ... Cine apucă să citească toate topicurile ?!?! :eek:
Oricum, mulțam de ”indicății” mi-oi lua și io la primăvară, dacă găsesc, poate aia rezistă elanului culegător al vecinelor bisericoase :rofl:
 

floridoro

Member
Re: Un fel de ”iarba” cu pretenții de floare :)

Este foarte rezistenta la seceta si rezista bine in vaza ca floare taiata. Se seamana singura daca o lasi in gradina pina toamna. Nu stiu daca rezista in fata vecinelor amatoare de chilipiruri :)
 
Sus