Euonymus sau serissa foetida?

alex40

New Member
Buna seara,

Recunosc ca am ridicat aceeasi dilema si prin alte parti. Sper sa nu fie o problema, dar mai multe pareri nu strica niciodata. Despre ce este vorba! Am vrut sa cumpar neaparat un bonsai de exterior. Ajuns la un magazin ( nu are importanta numele dar cu pretentii ) am vazut cateva specii interesante care aveau o eticheta pe care scria doar „ outdoor bonsai „. Dupa ce am ales unul, am intrebat vanzatoarea ce fel de specie este. Euonymus variegata mi-a raspuns ea ferm! M-am uitat prin jur si parca semana intr-adevar cu niste tufe de euonymus puse si ele la vanzare. Ok! Euonymus variegata sa fie! Ajuns insa acasa, convins ca am achizitionat un bonsai outdoor, cercetez un pic net-ul sa vedem cam cum se ingrijeste. Si surpriza! Parca copacelul meu de exterior seamana mai mult cu o serissa foetida variegata ( de super-interior!!! ) decat cu un euonymus variegata! De aici am sa va rog sa ma ajutati, sa-mi spuneti ce parere aveti! Ce specie credeti ca este? Euonymus sau serissa?

Multumesc!
 

vali

Active Member
Moderator
Alex,
totul la aceasta planta spune ca e o serissa variegata.
Euonimus japonica, indiferent ca e”Golden”, ”Silver King”, sau mai stiu eu ce soiuri variegate nu arata asa.
Rezumandu-ne la frunze si facand abstractie de diferenta enorma intre dimensiunea lor la cele doua specii, cel mai usor iti poti da seama ce este, verificand marginea frunzei: euonimusul o are dintzata, serissa nu.
Dar si mai simplu te poti convinge rupand o ramura si mirosind-o. Vei intelege de ce se numeste Serissa foetida :D
 

alex40

New Member
Da...E clar! E o serissa...Multumesc pentru raspuns. Ce m-a derutat cel mai tare a fost eticheta infipta in pamant pe care scria hotarat " outdoor bonsai ". Pe de alta parte ma intreb neglijenta cui sa fie! A celor de la magazin, a olandezilor!?!? Ma intreb intr-o tara civilizata ce s-ar intampla daca te-ai intoarce cu bonsaiul de unde l-ai cumparat si le-ai spune problema. La noi... n-are rost... :(
 

bandi87

Member
alex40 a spus:
Da...E clar! E o serissa...Multumesc pentru raspuns. Ce m-a derutat cel mai tare a fost eticheta infipta in pamant pe care scria hotarat " outdoor bonsai ". Pe de alta parte ma intreb neglijenta cui sa fie! A celor de la magazin, a olandezilor!?!? Ma intreb intr-o tara civilizata ce s-ar intampla daca te-ai intoarce cu bonsaiul de unde l-ai cumparat si le-ai spune problema. La noi... n-are rost... :(
lasa ca si eu mi-am luat o serissa foetida pe care scria ca e ficus retusa :rofl: ...prima data am crezut ca e un lonicera si de acea l-am cumparat...dar apoi mi-au zis aici pe forum ca de fapt e o serissa.....iar tipul de la magnolia habar nu avea despre ce e vorba :rofl: cica e un ligustrum :p
 

alex40

New Member
Cu siguranta nu este un euonymus. Azi am vazut din intamplare un euonymus chiar variegata si intr-adevar nu avea nimic comun cu pomisorul meu. Imi pare rau ca m-am inselat pentru ca cunosc specia serissa foetida, dar nu m-am gandit nici un moment la variegata....
 

vali

Active Member
Moderator
alex40 a spus:
Imi pare rau ca m-am inselat...
Si de ce tre' sa-ti para rau?... Ai invatat ceva :) . Asta e de bine! :D

PS: Trebuia sa mergi pe mana lui flo_flu, de prima oara... Ti-a aratat si poza... Si, oricum, spune rar, dar stie ce spune!
 
Sus