Eucalipt gunni

brendyca

New Member
Salut, sunt nou pe aici, si-mi pare bine ca v-am descoperit! Am cumparat 2 eucalipti gunni si nu gasesc mai nimic despre ei, afara da, dar in Romanica nu prea.Deocamdata sunt in ghiveci si as dori sa-i plantez in gradina.Cine are informatii,va rog... :idea:
 

mirelush

Member
Am si eu 2 in gradina plantati asta toamna. Inca nu stiu daca au rezistat peste iarna. Toate frunzele s-au uscat. Astept sa se incalzeasca sa vad daca dau semne de viata. Te tin la curent. :D
 

brendyca

New Member
Merci! Mai am o intrebare, frunzele arata ca si cum ar fi prafuite,e normal sau nu?Am sters cu apa+sapun.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
E posibil ca unele varietati de eucalipt sa aiba un fel de "praf" argintiu sau verzui-argintiu pe frunze. Lasa-l in pace ca asa e el. :wink:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
In principiu nu pateste nimic pentru ca apa cu sapun se foloseste si ca insecticid. Insa, depinde ce sapun ai folosit.
 

calin123

Member
din cite stiu eu nici un soi de eucalipt nu rezista la noi , dar daca o fi unul atunci ! caci sunt invazivi ( in Portugalia este permisa cultivarea lor doar in mod special dupa ce au inlocuit stejarul de pluta din flora )
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Plantuta mea a avut o crestere extraordinara in vara asta.I-au dat multi lastari si frunze noi,frumoase si sanatoase si chiar daca cele batrine s-au uscat arata bine.Acum vad ca nu mai misca neam :( .Intra in hibernatio?
 

George

Member
Ieri mi-am cumparat si eu un eucalipt, are aproape 1 m si pare destul de sanatos. Am nevoie de un sfat, credeti ca ar trebui sa-l tin in ghiveci peste iarna sau e ok daca il plantez in curte.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Eu personal spun ca nu se merita riscul cu iarna. Tine-l intr-o sera rece pina trece citeva ierni. Daca iarna e mai blinda poate rezista si afara.. dar probabil fiind un produs de sera nu va rezista la o iarna normala.
Eventual pune-l linga fundatia casei si protejeaza-l cu ceva , dar probabil vei pierde partea superioara daca iarna e grea.

Daca a fost crescut afara intr-o zona temperata, dar ceva mai calda de cit la noi (Bulgaria).. poate ca o sa reziste... daca e o planta din serele mari din olanda... nu prea.
Toata chestia e sa ii poti oferi un microclimat, dar incercarea de adaptare trebuie facuta cu grija si progresiv.
 

brendyca

New Member
Cred ca am pierdut eucaliptii.Au crescut intr-adevar cam pe la 1,5 m de unde aveau 20/30 cm dar......frunzele sunt casante si maronii.
Nu stiu daca isi mai revin, dar sunt frumosi si asa sunt ruginii.
 

brendyca

New Member
Au murit de tot, dar i-am lasat asa cum sunt, au o culoare cenusie,dar sunt f frumosi.Au rezistat 1 iarna afara, dar ultima a fost prea lunga si s-a terminat. :(
 
Sus