Erythrina crista-galii si Murraya

fixpix

Active Member
Ma mandresc si eu cu 2 arbustuci
:rofl:
Erythrina crista-galii (am vre 3 cred)

si Murraya (plin de boboci mititei)
 

fixpix

Active Member
NUUU
Adica eu personal nu am incercat. Dar nu cred.
In Taiwan, rezista,dar iarna nu prea ingheata nimic acolo (adica apa, solul...)
:)
Eu am 3....si fac ceva experimente. Unul e in apt. cu mine, (doi la ai mei) unul in camera unde se face foc, si una pe hol unde nu se face si e cam frig. Sa vedem care cum o duce mai bine.
 

poxicuta

Active Member
fixpix a spus:
NUUU
Adica eu personal nu am incercat. Dar nu cred.
In Taiwan, rezista,dar iarna nu prea ingheata nimic acolo (adica apa, solul...)
:)
Eu am 3....si fac ceva experimente. Unul e in apt. cu mine, (doi la ai mei) unul in camera unde se face foc, si una pe hol unde nu se face si e cam frig. Sa vedem care cum o duce mai bine.
ma abonez si eu la unul dupa ce faci experimente
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Frumoasa murraya ta si maricuta! In cat timp s-a facut asa?
Am si eu o pitica de 15 cm, tare infloritoare, dar o astept cu nerabdare sa mai si creasca :)
 

fixpix

Active Member
pai nu e mareee... poate ceva iluzie optica. adica... ce e "mare" la o murraya?
am primit-o de micutza anul asta candva - nu mai stiu nici cand si nici de la cine AM UITAT!!!
dar ca si conditii... in curte, nu in soare direct ci asa mai pe langa alte plante, cu soare probabil asa mai spre seara putin si udata cand am mers la ai mei. dar din cate am vazut, nu a apucat pamantul sa se usuce.
 

popescu gp

Well-Known Member
arbori si arbusti exotiti si indigeni

Oamnei buni cum faceti sa infloreasca murraia;eu o am dintr-un butas si are 3 ani si pana acum nici gand de inflorire;creste in lungime si atat
;ce sfat imi dati?multumesc
 

poxicuta

Active Member
Re: arbori si arbusti exotiti si indigeni

popescu gp a spus:
Oamnei buni cum faceti sa infloreasca murraia;eu o am dintr-un butas si are 3 ani si pana acum nici gand de inflorire;creste in lungime si atat
;ce sfat imi dati?multumesc
schimbati planta, trebuie sa infloreasca de cand are 2 frunze!
 

fixpix

Active Member
Poate e bun sfatul. Eu nu stiu sa-i fac nimic special.
Mai special decat la celelalte plante, vreau sa zic.
Pamant asa mai nisipos cred, apa cam multa, si verificare periodica.
Poate planta o fi de vina ???
 

popescu gp

Well-Known Member
arbori si arbusti exotiti si indigeni

Multumesc pentru raspuns,daca anul ce vine nu face flori o dau la hinghieri,dar nu inainte de a face substratul mai nisipos si cu apa multa dupa cum zice Fixpix
 

George

Member
Fixule am si eu doua plante care seamana la frunze cu erythrina ta, eram convins ca am planta asta pana astazi cand mi-a inflorit, oricum floarea e total diferita de ce am vazut eu pe google.
 
Sus