Entomologie

cornelia

Fondator
Membru staff
Vreau sa-mi cumpar niste carti despre bolile si daunatorii plantelor si am dat peste cateva. Insa, nu inteleg care este diferenta dintre entomologie generala si cea speciala. Amandoua par sa se ocupe de aceleasi lucruri. :oops:
 

sicora fabian

Active Member
Cea generala dezbate criteriile de clasificare, modul de actiune al daunatorilor, relatia plantelor gazda cu ei, anatomie, morfologie, moduri de daunare asupra plantelor, metode de combatere (fizice, chimice, biologice), etc, iar cea speciala prezinta fiecare daunator in parte si plantele atacate.
Dar asta vezi si din cuprins.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
M-ai inteles gresit. Am zis carti pe net, intr-o librarie online. E vorba de carti tiparite de cumparat. Acolo pe site nu au si prezentare, cuprins, etc. Nu poti sa cumperi o carte fara sa iti pui macar intrebarea daca e ce-ti trebuie, nu?
 

ACHIMENES

Member
Toate entomologiile aparute pana acum ne prezinta numai daunatorii plantelor legumicole, pomilor, daunatorii la cultura mare si doar cativa pt plantele floricole si aproape deloc pt arbusti si arbori ornamentali.
Chiar ieri am vrut sa imprumut un tratat de entomologie de la biblioteca facultatii, aparut in 2009, dar era ingrozitor de slabut........pana si bibliotecara era de aceeasi parere.
Se pae ca trebuie sa ne descurcam cu ce avem sau sa mergem pe "dibuite" sau sa .............scriu eu una .....numai despre bolile si daunatoriii plantelor floricole :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: ce mi-ar place :) :) :)
 

ACHIMENES

Member
Daaa, unde? ca eu nu am intalnit inca una care sa-mi explice atat de detaliat cum le explica la plantele legumicole sau la cereale.
Poate vorbeste de cele pe care dam ffff multi bani si ne alegem cu "invartitul in jurul cozii" :rofl:
 
Sus