efecte trecere in sezonul rece

cojo

New Member
salut, dupa frigul de acum 2 sapt din bucuresti am decis sa imi pregatesc florile de iernat, asa ca am luat pe rand fiecare "chirias" din balcon si i-am facut dus cu apa rece apoi un tratament preventiv cu mospilan. noua casuta, pana in marti-apr va fi sufrageria.
insa de vreo cateva zile au aparut niste mici probleme pentru care va cer sfatul:
-trandafiri chinezesti: frunzele batrane s-au ingalbenit (cam 3-4 lchiar si la fiecare pui de anul asta) si au un mod ciudat de uscare

-bouganvilia: a pierdut cam 50% din foliaj, frunzele se decolorau usor dupa care cadeau la o simpla atingere iar ieri am vazut si frunze innegrite
-diffenbachia: aceleasi simptome de ingalbenire la frunzele batrane; chiar si la butasii prinsi anul asta am vazut ca s-a uscat cate o frunza

Modul asta de uscare/ingalbeire este normal datorita scaderii temperaturii si iluminarii? e primul an cand vad asa ceva la florile mele si ma gandesc sa nu sufere de ceva.Difenbachia, trebuie sa spun, o tin la birou unde temperatura este reglata automat ~23-25 grade, deci nu au fost variatii de temperatura, nu i-am schimbat locul fata de asta vara.

Si vroiam sa va mai intreb: cu plantele de la birou, ce facem? stiu ca anotimpul rece trebuie "simtit" de flori pt a intra in hibernare si ca sa infloreasca in primavara, ori cand exista sistem centralizat de climatizare, cam greu sa fac frig :). exista alta metoda in afara de a le muta intr-un loc racoros? poate sa le pun mai la intuneric..

daca s-a scris despre asta pe undeva (am cautat putin pe forum), imi cer scuze si va rog sa imi dati link-ul
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Cred ca tratamentul tau a fost putin cam prea mult pentru ele. De ce le-ai facut dus?Incearca acum sa afinezi pamintul sa se mai usuce.
Ai facut 3 in 1....dus,mospilan si schimbare de temperatura.Saracele :( s-au suparat si ele........
 

popescu gp

Well-Known Member
Raspuns

Din lipsa de lumina si la o alta temperatura fata de cea obisnuita si mai putina udare si hibiscusii si bouga isi pierd frunzele ca la primavara sa -si revina;asta doar daca se ingalbenesc frunzele.Daca sunt alte semne este altcevasiconsultati un horticultor
 

cojo

New Member
cu dusul am zis ca sa le spal de praf si sa indepartez paduchii negri (aveam vreo 3 trandafiri afectati).
ma rog, nu a fost tocmai dus, le-am pulverizat cu stropitorul in baie cu presiune mare.

ciudat insa este ca observ acelasi efect la plante aflate in locuri diferite (acasa si la birou).
am gasit la un plafar un ingrasamant Bionat care pare destul de complet dpdpv substante continute. se aplica pe foliaj. ar ajuta sa le dau ingrasamantul?
[img=http://img30.imageshack.us/img30/742/dsc00758jv.th.jpg]
 

Fleur

Active Member
De regula din octombrie nu se mai administreaza ingrasamant pana in februarie. Lasa-le ca-si revin. Frunzele pica fiindca s-au schimbat conditiile de mediu sau fiindca erau afectate de daunatori.
La mine bouga cheleste si cand o aduc in casa si cand o duc primavara afara dar isi revine de fiecare data iar hibiscusii la fel. Multe plate pierd frunzele partial sau total cand le schimbam conditiile.
Ingrasamantul acela se aplica foliar.
 

albela

Active Member
Eu stiu ca daca plantele au probleme nu se aplica ingrasaminte. Deasemenea in perioada asta nu se aplica ingrasaminte. Se pare ca problemele sunt de la schimbarea factorilor de mediu.
 

sarselia

Active Member
Moderator
asa cum s-a mai zis caderea frunzelor la hibi si la bouga e normala in aceasta perioada.
dar ingrasamantul trebuie lasat deoparte acum sau cel putin nu trebuie sa li se aplice atatea schimbari deodata.

bafta cu floricicile!
 

cojo

New Member
va multumesc frumos pt raspunsuri.
diseara cred ca voi face o sedinta de "planto-terapie" cu floricelele :) le iau si vorbesc cu ele si le rog sa-si revina
 

sarselia

Active Member
Moderator
sigur isi vor reveni!

numai ca sut bosumflate ca a plecat vacanta lor de la soare si aer liber ....

:wink:
 

cojo

New Member
nu am inteles exact, dar cred ca te referi la pamant cu concentratie mare de saruri,nu?am citit pe forum ca se manifesta printr-o crusta alba si ca remediul ar fi udarea cu apa in care am pus putina turba. e corect?

insa nu stiu daca asta e cazul la mine, pt ca nu am acea crusta si simptomele sunt prezente si la pui de hibiscus pusi asta primavara, in pamant nou si care nu arata ca ar fi "consumat".
 

sicora fabian

Active Member
Solul sărăturat nu dă voie la rădăcini să tragă soluţie nutritivă din sol, are presiunea osmotică mai mare. Depunerea pe ghiveci apare mai târziu, planta stagnează in creştere, apoi apar acele uscări.
 
Sus