Dud cu sabamiki

Buna tuturor

Vali imi dai in cap :) :rofl:
Iata o alta bazaconie de-a mea.
E vorba de un dud un Morus nu sunt sigur ca e alba sau nigra(eu personal tind spre nigra), a fost colectat primavara trecuta pe la mijlocul lunii aprilie, il cunosc de vreo 7-8 ani, era intr-o gradina parasita, intro zii mi-am luat inima in dinti am sarit gardul si dupa o jumatate de ora era la mine in casa :rofl:.
Inaltimea lui originala era in jur dr 2 m, eu l-am taiat la vreo 25 cm, nu avea nici o creanga, era doar o coada de matura, in sezonul de crestere din anul trecut a facuta toate ramurile care se vor vedea in imagini, in ianuarie am vrut sa-i dau o vibratie ceva tragism ceva care sa atraga privirea privitorului spre trunchiul lui fara de nici un aspect, am luat dremelul si l-am chinuit (putin) pana i-am facut un sabamiki. Cineva, nu spun cine :) , va spune el daca doreste :) , mi-a dat ideea dea spinteca trunchiul incepand de la baza pe o anumita inaltime, astfel obtinand o minciuna, una reusita dealfel, mincina in sensul ca astfel trunchiul apare mai gros cu aproape 2 cm ca in forma initiala cu sabamiki.
Vali chiar ca am trezit ursul din somn, dar am reusit sa-l mint si-l mint si in continuare :rofl:
Iata cateva imagini cu ciclul de evolutie:
As vrea eu sa pun dar imi pune imagini si nu trimitere la link... va rog ajutatima cu un sfat ... cum sa procedez...
Vasile

Multumesc de sfat Monica...reusita totala :rofl:
 
Sarut manutele Violeta :)

Nici chiar asa de fantastic nu e.... poate ca pe viitor,acolo peste vreo6-8 ani, sa speram... cat despre luminatul mintilor...lumina io :?: :?: :?: ...pai sotia trebuie sa aprinda lumina in casa ziua-n amiaza mare numai cand intru in casa asa bezna am in cap :rofl: :rofl: :rofl: .
Dar totusi daca pot aduce un licar de lumina cuiva sa tii ca o fac cu placere, oricat de slaba ar fii acea lumina...
Multumesc de vorbele frumoase...
Vasile
 
Salut tututror :)

My dud intr-o forma mai infrunzita:

Sugestii si observatii... astept multe, foarte multe, sa am din ce alege :rofl: ...
Vasile
 

vali

Active Member
Moderator
Parerea mea este ca acest dud va trebui sa intre acum intr-o... hai sa nu zic lunga, dar semnificativa perioada de recuperare.
A suferit interventii radicale, intr-un interval mic de timp (replantarea, tunderea, legarea, despicarea trunchiului, o ramura "pleznita" pe ici colo, cu ocazia legarii...). Deci, cred ca ar trebui lasat "sa-si linga ranile" un pic si sa-si adune fortele.

Dar e si un avantaj in asta... Logic, dupa toate prin cate-a trecut, urmatoarea "manevra" ar fi stabilirea si dezvoltarea ramurilor primare; lasandu-l in pace sezonul acesta, exact asta vei obtine (doi iepuri dintr-un foc: 1. isi revine dupa interventii; 2. ramurile existente se ingroasa, astfel ca vei avea de unde alege). Indiferent de cat de urat va ajunge sa arate, are nevoie de un repaus, trebuie sa adune energie pentru interventiile viitoare.
Dar, asa cum spuneam, timpul lucreaza si in favoarea ta, caci odata cu revenirea copacelului, vei obtine si ingrosarea ramurilor primare existente, ca si eventuala aparitie a altora, in locuri in care ti-ai dori.

Eu personal, i-as "da scutire" anul acesta... Fara taieri, fara indoiri, fara defolieri, doar apa, soare si fertilizant.

Toate bune.
 
Vali :) , nu inteleg cate odata , si vorbesc serios si fara linguseli si alte treburi( ca odata m-a fript cineva :evil: ),deci la modul cel mai serios, gandim pe aceasi unda :) , acest dud anul acesta va iesii in gradina, in semiumbra si va fii pus in refacere, desigur cu toate cele, in toamna voi arata un dud ,sper cu ramuri frumos dezvoltate iar la anul voi avea nevoie, in legatura cu el , de o groaza de sfaturi. Vali multumesc inca de acum :)
Vasile
 

vali

Active Member
Moderator
popan vasile a spus:
si vorbesc serios si fara linguseli si alte treburi( ca odata m-a fript cineva :evil: )
:) Eh, asta e, se mai intampla... altii au luat-o si mai rau :rofl: :rofl: :rofl:. Probabil ca nu tu erai "principala tinta", dar asa s-a nimerit sa cada necazul pe tine :rofl:.
popan vasile a spus:
in toamna voi arata un dud ,sper cu ramuri frumos dezvoltate iar la anul voi avea nevoie, in legatura cu el , de o groaza de sfaturi.
Asta nu inseamna ca nu mai poti pune poze cu evolutia lui pana atunci.
 

DracuMic

Member
aici is bolovan dom`le..
sabamiki e pt meseriasi..
eu fac doar Saikei :)
nu,nu zic nimic ca pina acum ca nu stiu prea multe
sa dea domnu sa traiasca si sa creasca frumos...sa avem grengi pline de dude :)
 
Mai drace... nici fulgerul nu te razbeste daramite vre-o boala :evil: ...
incearca si vei avea satisfactii... credema...curaj, si cat mai mult material viu... ca dupa aia... cine stie :rofl:
Vasile
 
Sus