Dolichos

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Flori Ion a spus:
Am mai vazut pe unele garduri un fel de fasole care face toata vara din abundenta flori violet. Imbraca gardul cu foarte multe frunze si flori. Nu stiu cum se numeste - este foarte frumoasa! Am reusit sa culeg cateva seminte pe care le voi pune in primavara.
Daca vrei si alte culori.................. :oops:
 

lili

Member
Flori Ion a spus:
Lili, multumesc mult!
Imi plac foarte mult clematitele si acum au aparut si la noi mai multe specii. Pana acum erau peste tot doar unele violet.
Am mai vazut pe unele garduri un fel de fasole care face toata vara din abundenta flori violet. Imbraca gardul cu foarte multe frunze si flori. Nu stiu cum se numeste - este foarte frumoasa! Am reusit sa culeg cateva seminte pe care le voi pune in primavara.

Oricand , cu mare placere :wink:
Si mie imi plac clematitele :D
Fasolea de care zici , nu este Dolichos lablab?
http://biology.missouristate.edu/Herbarium/Plants of the Interior Highlands/Flowers/Dolichos lablab - 1.JPG
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Tat fusaica colorata e!!! :rofl:
Nu zic in numele ei (adica a lu'Flori)dar asta creste la noi pe tate gardurile :mrgreen:
Numa ca are nume pompos si mai exista inca patru culori :tavalit:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Attila,iti spun dar nu mai zici la nimeni :barfa: :) :alb,roz,rosie,bordo si albastru.Cred ca cea albastra este de fapt mov.
Stii tu!Daca vrei....gata e pachetelul :D .
 

attila

Member
Dar chiar gabiuta
Eu din acesata varianta stiam numai pe aceasta ,cel putin nu am vazut inca alte culori nu te supara nu ai avea ceva poze despre care vorbesti tu???
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Este primul an cind am semanat aceste culori.Pina nu infloresc nu am poze.Ti-am spus numai ce scrie pe pachetul cu seminte.
La vara vom vedea daca intr-adevar sunt asa :rofl:
 

Floria

Active Member
LILI! Aceasta este fasolea despre care vorbeam. Nu stiam ca se numeste Dolichos lablab. Imbraca gardul foarte bine. Cine vrea sa se fereasca de ochii indiscretilor o poate planta linistit. Creste foarte repede, infloreste toata vara si rezista pana toamna tarziu.

GABIUTA! Esti plina de surprize, nu stiam ca exista si cu alte culori. Abia astept sa-ti vad gardul in vara aceasta!
 

Floria

Active Member
Am plantat o samanta se Dolichos lablab in ghiveci si a rasarit.
Stie cineva cat de repede creste!
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Repede.
Acum depinde ce intelegi si tu prin ce am zis .......
Eu le-am pus in ghiveci pe care sa-l suspend :) .Ca sa "curga" toate culorile pe care le am. :rofl:
 

Floria

Active Member
Si ghiveciul, unde il tii? afara sau in casa?
Ca..., eu stiu ca este foarte voluminoasa.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Afara Flori.Ghiveciul este destul de mare.Am pus cite trei seminte din fiecare.Dupe ce vor mai creste le raresc.Am si pentru gradina citeva Fasole mov am avut si eu in gradina anul trecut.Incerc si in ghiveci sa vedem cum se comporta.Trebuie sa experimentez nu-i asa??? :rofl:
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Imi dai idei!Am sa pun si eu tot ce urcator,amestecate si le fac un suport.Deja vad cum va arata :!:
 

Floria

Active Member
Gabiuta,
Fasolea mea, Dolichos, creste ca fasolea fermecata. In ritmul acesta acapareaza tot balconul Azi dimineata de-abia i se vedea coltul si acum spre seara are mai bine de 2 cm.
Ce ma fac?
 

Floria

Active Member
Gabiiiiiiiii!!!!!!!!!
Daca ieri dolichosa mea avea 2 cm acum are
In ritmul acesta trebuie sa cumpar si apartamentul de deasupra!
 

lili

Member
Nu-i problema Flori, asa creste in primele ei zile de viata.....dupa aceea se mai tempereaza....dar oricum este harnica :rofl:
 
D

dyayzh

Guest
Daca e Vrejul lui Jack, nu fura harpa si gasca...fura florile uriasilor :rofl:
 
Sus