Discutii Trandafiri (partea a II-a)

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Roxana Peled

Active Member
Lasa ca intra acum in vegetatie si incep sa le creasca radacini. Pana la anul se infig asa de bine ca se lasa pagubas daca vrea sa-i mai scoata dupa aceea.
Si pe mine ma sperie treaba cu furatul. Am construit o jardiniera mare in fata casei cu acces din strada. Nici pamant de flori nu am curaj sa pun acolo pana nu montez camerele ...
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Sper ca nu te gandesti sa pui trandafiri in jardinierele acelea! Petunii mai merg ca nu sunt foarte atractive pentru hoti.
 

geodezia

Well-Known Member
:cry: :cry: cred ca i-au trimis italieni si francezi inapoi pe vizitatori si acum ciordesc tot indiferent ce ..
 

Roxana Peled

Active Member
Caramell a spus:
Sper ca nu te gandesti sa pui trandafiri in jardinierele acelea! Petunii mai merg ca nu sunt foarte atractive pentru hoti.
Ba ma gandesc :D
Si sper ca faptul ca o sa am camere amenintatoare si placuta cu "obiectiv supravegheat video" o sa mai protejeze o leaca.
Trandafirii pe care ii am in plan acolo sunt cei butasiti din rond anul trecut in toamna. Fac flori frumoase, batute, albe, in buchetele. Sunt un gen de trandafiri acoperitori, foarte tzeposi si cu valoare comerciala minima.
Stiu ca incerc pana la urma un aranjament utopic intr-o tara complet necivilizata si intr-o zona de kko. Dar pana la urma ce altceva am de facut?
De emigrat am mai incercat ... Daca nu-mi iese treaba cu jardiniera poate mai incerc o data :rofl:
 

gabrielais

Active Member
Rox, nu prea le este frica de camere, sa stii..isi trag o gluga pe fata si fura ca-n codru :rofl: politia nici nu se uita daca nu i se vede fata bine pe inregistrare :) asa ca atentie ce si unde puneti..mie plante nu mi-au furat dar mi-au furat muraturile si dulceturile din beci acum vreo 2 ani :rofl: si niste sticle cu prosecco pe care il pastram pt ocazii speciale..cred ca l-au si apreciat :) :rofl: :x
 

laural

Well-Known Member
Pe mine ma batea gandul sa scriu un mesaj cu tenta biblica...ca poate isi aduc aminte focului gheenei in care vor arde pacatosii, dar cred ca imi fac eu pacate mai mari :evil:
 

gabrielais

Active Member
Laura, nu-i impresioneaza pe ei sistemele de supraveghere, in baza carora se poate dovedi fapta, crezi ca se vor crampona de focul gheenei?? :rofl:
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
laural a spus:
Pe mine ma batea gandul sa scriu un mesaj cu tenta biblica...ca poate isi aduc aminte focului gheenei in care vor arde pacatosii, dar cred ca imi fac eu pacate mai mari :evil:
:rofl: Daca scrii asta, poti sa-ti iei linistita adio si de la ceilalti. Vor zice ca esti vreo baba cu mintea plecata si nici ca vor mai avea vreo jena ca sa-ti mai lase jumatate din ei.
 

belisima

Well-Known Member
:rofl: la biserica noastra au pus babutele trandafiri(muuulti :mrgreen: )si una mai dusa cu pluta a pus un afis de genul celui de care zice laura,eu n-am mai indraznit nici sa cer butas de mozart :suparat: :whew:
 

Roxana Peled

Active Member
gabrielais a spus:
Rox, nu prea le este frica de camere, sa stii..isi trag o gluga pe fata si fura ca-n codru :rofl: politia nici nu se uita daca nu i se vede fata bine pe inregistrare :) asa ca atentie ce si unde puneti..mie plante nu mi-au furat dar mi-au furat muraturile si dulceturile din beci acum vreo 2 ani :rofl: si niste sticle cu prosecco pe care il pastram pt ocazii speciale..cred ca l-au si apreciat :) :rofl: :x
Sunt absolut de acord cu tine Gabriela!
De aceea incerc sa pun doar plante fara valoare comerciala ... si camere :)
Tiganu' nu se baga daca nu poate vinde iar vecinu' e paranoic si se mai teme uneori de camere doar asa ... ca idee ... ca l-ai putea recunoaste tu, nu politia ...
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Asa este Roxana, daca trandafirii sunt din cei cu "flori marunte" si albe nu prea ii intereseaza. Mai ales ca ii gasesc si in rondurile de pe strada. Din 3 iti vor lua doar unul, ca nu se vor putea abtine :rofl:
 

Roxana Peled

Active Member
:rofl: Mie mi-e sa nu-i rupa de ai draqului!
Dupa ce cresc nu mai e o problema ca jardiniera e fix in mijlocul strazii si mi-e greu sa-mi imaginez pe cineva cu lopata la drumul mare sapand trandafirii altuia :rofl:
Cand sunt abea pusi insa sunt usor de smuls :(
 

miki70

Active Member
Azi am dezmusuroit trandafirii. La un The Fairy mutat in toamna caruia i=am facut un mic musoroi ii dadusera radacinute, acum e cu radacinile acelea afara, pateste ceva? ?
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
:rofl: Ti-am zis ca inradacineaza foarte repede.
Nu pateste nimic, or sa se usuce radacinile acelea.
 

miki70

Active Member
Da Caramelutza, i-au dat mustati . Eu am zis ca-i mic si sa-l protejez putin iar el a mustacit sub o manuta de pamant :)
Madalina ma refeream la faptul ca are radacini afara stiu ca geruri nu mai vin.
 

miki70

Active Member
Mi=a ars soarele cativa muguri care i=am dezgropat ieri, azi am pus putina turba peste ei, poate isi mai revin cativa. Foarte puternic soarele :(
 

elianna

Well-Known Member
Azi mi-au venit niste mesteri sa repare zidul langa care sunt plantati trandafiri urcatori. Am acoperit pamantul cu folie ca sa nu cada tencuiala pe sol. Numai ca la sfarsit, vrand sa faca curat la locul de munca, au sapat pamantul impreuna cu resturile de tencuiala veche si noua care mai cazusera pe langa :cry: Stiu ca trandafirilor nu le place solul calcaros. Acum ce sa fac? sa mai pun niste mranita pentru neutralizare?
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus