Discutii Trandafiri (partea a II-a)

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

miki70

Active Member
Caramell multumesc, o sa studiez link-ul.
Claudia 4 ore va avea, o sa mai frezez teiul.
Rovak il am pe Virgo, al meu nu a remontat bine si nici nu-i cretufolit :)
 

Roxana Peled

Active Member
Caramell a spus:
Il vad pe Mary Rose in lista si ma gandesc ca ar trebui sa fie acolo si Winchester Cathedral din moment ce sunt genetic aproape identici. Eu am fost foarte multumita de performantele lui WC anul acesta. Saracul se pregateste si acum sa mai infloreasca odata :) dar nu cred ca mai apuca pana vine gerul.
E cretzufolit, e parfumat si daca Mary Rose e ok cu umbra ar trebui sa fie si el. Nu stiu cum il tii la 1m :rofl: ca e englezesc ... dar poate cu o foarfeca iscusita ....
 

Rovak

Member
Doar acum am inteles ce ai vrut sa spui cu ,, cretufolit" :rofl: . Alaturi de o foarfeca iscusita, WC se potriveste mai bine cu ce-ti doresti.
La mine Virgo a remontat foarte bine desi a fost primul an de la plantare. Alegeri inspirate!
 

miki70

Active Member
E dragut Kosmos dar e un alb crem, nu merge acolo unde il vreau eu.
Cred ca o sa aman pt la anul achizitia cretufolitului alb, trebuie sa frezez teiul mai intai.
Am vazut unul superb cu primele petale rosiatice , Eliane Gillet. Mi-a ramas gandul la el :visator: Il are cineva?
 

miki70

Active Member
geodezia a spus:
Miki ti-am dat un mesaj te rog sa-mi raspunzi pleeaaassee
Geo iarta-ma, am deschis calculatorul abia acum, am gradinarit de m-am rup azi. Ti-am raspuns pe PM, nu-i nici o graba, cand poti tu . :hug:

Azi am mutat-o pe Angela, arata deplorabil, formase niste chestii bulbucate pe radacini ca niste mici conopidute, oare ce sunt alea? Baza altoiului s-a dezbracat imediat de coaja la presiunea apei. L-am spalat ca nu-mi dadeam seama ce sunt chestiile alea, o sa revin cu poze dupa ce le descarc.

Am mai mutat-o pe Sally Holmes care s-a chinuit rau la umbra unui copac, cand am scos-o mi-am dat seama ca dc o lasam acolo la anul nu o mai aveam. O radacina mare de copac ii lua toata apa. Ii mai ramasesera 2 lastari care unul din ei mi s-a parut ca e uscat pe jumatate pe toata lungimea lui (de sus in jos) , sper sa isi revina. Am sapat pana in China sa-i fac o groapa cu pamant bun.
 

miki70

Active Member
Da. Am mai vazut o poza cu aceste escescente pe un blog la o Cubana dar nu-mi aduc aminte denumirea blogului.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
N-am vazut in viata mea asa ceva, cand ai pomenit de ceva pe radacini ma gandeam la micorize, dar alea nu cred ca arata asa :?
 

belisima

Well-Known Member
asa arata si un trandafir de-al meu mutat,pe care il plantasem in toamna trecuta,calusase puternic la baza altoiului.
cat despre radacini proprii....miki,ce parere ai avut de hella?daca ti-as spune ca a fost plantat in toamna trecuta sub pet? :mrgreen:
 

miki70

Active Member
Deci chestiile alea erau calusuri?

Belisima aratau super radacinile lui Hella, am crezut ca l-ai obtinut prin marcotaj terestru. Pe Angela am pus-o la 1m de Hella. O poza cu Hella ta inflorita ai?
 

belisima

Well-Known Member
este in album,dar nu stiu daca am cu intregul port.pot sa ti spun ca e cam rigid,arbustiv,primavara e o minunatie,si face flori periodic,spre deosebire de madama,pereniall etc.
 

daisy111

Active Member
Am cumparat 3 trandafiri din Brico, toti 3 urcatori.Unul portocaliu fara nume,unul crem tot fara nume si unul roz cu numele de New Dawn.Oare am sansa sa imi iasa ceea ce este pe etichete? :? in special ma intereseasa New Dawn daca este el sau m-am pacalit.Ati mai luat asa?
 

claude

Well-Known Member
Moderator
No bine Daisy, toata lumea a luat la punguta si a iesit ce-a iesit :tavalit: Las' ca vezi tu la anu' :rofl:
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus