Discutii despre bonsai

Sash

Active Member
Acuma...inainte de a scrie mai departe cred ca trebuie sa fac o distinctie intre bonsai si cresterea copaceilor in ghiveci. Eu admir bonsaii (altora), dar imi propun sa cresc copaci in ghiveci.
Dintre cei 4 copacei diferiti pe care ii am cel mai bine o duce cel pe care l-am mutat intr-un ghiveci normal, cam de 3 ori mai adanc si aproape de 2 ori mai lat decat vasul chinezesc. Si...nici n-am asa grija lui...pamantul nu i se usuca la fel de des, mucegai n-a aparut etc.
Ma bate gandul sa-i mut si pe ceilalti in ghivece mai mari. Nu-mi mi-e insa foarte clar ce impact va avea asta asupra dezvoltarii copaceilor. Rau totusi nu cred sa le faca.

PS
Am vazut azi pamant pentru bonsai la hornbach
 

vali

Active Member
Moderator
Rau nu le va face daca-i muti in ghivece obisnuite. De fapt, in perioada de formare a unui copacel, acesta nu e tinut in "vas bonsai" (mic si plat), ci in vase de antrenament, ceva mai adanci si mai largi, in lazi/cutii de plastic sau lemn, ori chiar direct in pamant, in gradina.
Totusi, va trebui sa-i tii mai din scurt, pentru ca odata stabilizati in noile vase, isi vor da drumul la crescut in forta. Insa, in felul asta ii poti modela: ii lasi sa creasca liber in zonele unde vrei sa ingrosi ramuri, ii tunzi mai des in zonele unde vrei sa-i tii in conturul actual, sau unde vrei sa obtii ramificatii fine.

Insa tot nu scapi de corvoada replantarilor... si radacinile vor trebui tinute din scurt, in conditiile in care vei vrea sa-i mai pui vreodata in vase bonsai.
 

bandi87

Member
si eu zic ca utilizarea unor vase de antrenament este cea mai buna optiune de a dezvolta bonsaiul tau. Dar trebuie sa ai grija de tipul de vas de antrenament. Ziceai ca ti-ai plantat copacul intr-un giveci mult mai adanc. Nu stiu in ce mod vrei sa cresti copacul dar pot sa-ti zic cateva idei(poate ca le sti...eu sper sa pot ajuta :) )....eu ce am citit si am aflat personal de la oameni care cunosc mult mai bine arta bonsaiului decat mine, oameni cu experienta de peste 20 ani este ca vasele de antrenament sunt foarte utile in primul rand pentru dezvoltarea unui trunchi frumos si gros...si in acelasi timp dezvoltarea nebari-ului (radacinile).

in primul rand trebuie sa alegi un vas care sa fie mai mare ca cel de ceramica....dar proportiile sa fie cam la fel....deci in cazul in care vrei sa ai un vas plat...si vasul de antrenament trebuie sa fie plat in proportie cu vasul original.

Mie personal imi place sa vad radacini dezvoltate care ies un pic din pamant la baza copacului.....astfel bonsaiul o sa aiba un aspect verosimil copacilor din natura...si in acelasi timp o sa arate batran...

Ca sa atingi acest aspect este important sa ai un vas de antrenament destul de lat si plat in care radacinile sa creasca ca razele unui cerc....

aici e un link unde poti sa vezi imagini despre aceste vase specifice..si in acelasi timp sa afli si lucruri mult mai inteligente decat ce zic eu:
http://forum.bonsaitalk.com/f20/wooden- ... -1510.html
 

Samsara

Member
si eu l-am mutat intr-un vas mai adanc ... faza e ca habar nu am cum sa-l modelez, nu are nici o forma, a fost format aiurea de mic :cry:
 

bandi87

Member
Samsara a spus:
Aici e turbatul meu:

http://egradini.ro/forum/viewtopic.php? ... c&start=75

Mai greu sa-ti dai seama de forma, mai degraba s- amers pe ideea de tufa :cry: ca are o tulpin agroasa in mijloc si pe laterale i s-au facut 3 ramurele care au tot dat ramurele
nu stiu asa.....poate daca lasi una dintre crengute sa se faca leader, adica o creanga pe care o lasi sa creasca si sa se ingroase...si cu timpul o sa-ti creezi o forma total noua....o sa ai un copac mai mare...dar asta inseamna ani de zile...eu cam atat pot sa zic. Poate cei de pe forum care au experienta o sa poata sa-ti zica ce potential are copacelul...dar ar fi nevoie de niste poze din fata copacului...sa se vada forma trunchiului si a ramurelelelor :?:
 

Samsara

Member
Cred ca o sa las ramura cea mai lunga sa se intinda si sa se ingroase. Poze nu pot face acum, e aparatul in bagaj ca acusi plec in vacanta. Cand ma intorc. Sti de la ce se curbeaza in interior frunzele?
 

Sash

Active Member
Bandi...mi-ai dat de lucru... Am cautat ghivece mai mult late decat inalte si evident ca n-am gasit asa ceva, de vase de bonsai nu mai zic. Asa ca pana la urma am folosit niste cutii de inghetata. Nu-s deloc multumita estetic de solutia gasita, dar magarul de sageretia iar s-a pleostit (desi l-am udat prin scufundare alaltaieri) asa ca am trecut la fapte.
 

bandi87

Member
Samsara a spus:
Cred ca o sa las ramura cea mai lunga sa se intinda si sa se ingroase. Poze nu pot face acum, e aparatul in bagaj ca acusi plec in vacanta. Cand ma intorc. Sti de la ce se curbeaza in interior frunzele?
nu sunt sigur dar am o idee. La carmona inca n-am patit-o dar mai am o rodie (punica granatum) pe care am adus-o din croatia....e destul de subtire ca sai zici bonsai dar na in fine...anul trecut au inceput sa se curbeze frunzele spre interior...am citit peste tot pe internet ca poate sa fie ceva virus si nustiu ce trebuie facut....pai eu i-am schimbat pamantul(era inca cel din croatia) si acum frunzele pe care le-a dat recent is bine mersi. nu stiu daca are vreo legatura...asta mi-a mers...cred ca ceva nu era in ordine cu pamantul fiindca radacinile erau foarte slabe....nu sau dezvoltat aproape nimic pe un parcurs de doi ani de cand l-am luat...acum insa creste bine
 

bandi87

Member
Sash a spus:
Bandi...mi-ai dat de lucru... Am cautat ghivece mai mult late decat inalte si evident ca n-am gasit asa ceva, de vase de bonsai nu mai zic. Asa ca pana la urma am folosit niste cutii de inghetata. Nu-s deloc multumita estetic de solutia gasita, dar magarul de sageretia iar s-a pleostit (desi l-am udat prin scufundare alaltaieri) asa ca am trecut la fapte.
sper sa functioneze :) ..eu o sa ma apuc de plantarea in cutii de antrenament doar in primavara...si cred ca o sa-mi fabric propriile cutii fiindca am nevoie de unele destul de mari. Alea facute din lemn pe care le-am vazut pe bonsaiTalk mi-au placut destul de mult.

Am un pinus cembra si un larix decidua ambii la inaltimi de cca 30cm si vreau sa le dezvolt radacinile...sper sa am succes :mrgreen:
 

Samsara

Member
bandi87 a spus:
Samsara a spus:
Cred ca o sa las ramura cea mai lunga sa se intinda si sa se ingroase. Poze nu pot face acum, e aparatul in bagaj ca acusi plec in vacanta. Cand ma intorc. Sti de la ce se curbeaza in interior frunzele?
nu sunt sigur dar am o idee. La carmona inca n-am patit-o dar mai am o rodie (punica granatum) pe care am adus-o din croatia....e destul de subtire ca sai zici bonsai dar na in fine...anul trecut au inceput sa se curbeze frunzele spre interior...am citit peste tot pe internet ca poate sa fie ceva virus si nustiu ce trebuie facut....pai eu i-am schimbat pamantul(era inca cel din croatia) si acum frunzele pe care le-a dat recent is bine mersi. nu stiu daca are vreo legatura...asta mi-a mers...cred ca ceva nu era in ordine cu pamantul fiindca radacinile erau foarte slabe....nu sau dezvoltat aproape nimic pe un parcurs de doi ani de cand l-am luat...acum insa creste bine
pamantul i l-am schimbat anul trecut in primavara si i-a mers foarte bine pana avenit iarna, vreun parazit ceva nu am fazut nici pe frunze nici pe pamant
 
Sus