Dipladenia

Bridget

Member
buna!
am si eu o dipladenie. :) am luat-o din concediu din turcia, ca nu m-am putut abtine. :)
este foarte frumoasa, si pana acum i-a mers foarte bine, insa am vazut ca florile au inceput sa se treaca mai repede, si nici bobocei noi nu mai face cu asa mult spor.
sincer, pana acum nu stiam nici cum se cheama, nici cum se ingrijeste, deci nu stiam ca e acidofila. sa-i pun apa cu niste otet? oare-i va merge mai bine?
 

nutilepadat

Active Member
Kati ce de floricele ti-a facutttttt,la mine tot cate 2 apar :? trebuie sa ii pun ce de floricele fac suratele ei de pe forum :rofl:
 

albela

Active Member
Dipladenia roz are si ea boboci, dar azi am constatat ca are iar lanosi desi e afara la aer :cry: . Nu stiu ce sa mai fac cu ea. Deocamdata am pulverizat-o cu un spray insecticid universal.
 

albela

Active Member
Multumesc Roxana. De curatat manual e aproape imposibil pentru ca este destul de mare si foooarte bogata in frunze (sunt aproape lipite una de alta), nu am nici o sansa cu metode din astea. In iarna cand era mai raruta in frunze am curatat-o cu spirt de vreo 3 ori, dar acum nu pot decat sa o stropesc cu insecticid. Daca nu scap de oratanii urgent, ca mare parere de rau ajunge direct la tomberon :x .
 

Roxana

Active Member
dar ar fi pacat sa o arunci :( ea nu are nici o vina saracuta. Daca vrei vin si eu sa te ajut la curatat :rofl:
 

albela

Active Member
Daaa? Cand? Nu e vorba ca nu vreau sa o curat dar crede-ma ca nu se poate, nu incape betisorul printre frunze, dar probabil ca o sa inceapa sa cada acum de cand cu atacul asta de lanosi si o sa se poata. Ea nu are nici o vina dar nici celelalte care sunt sanantoase nu au ca sa se inbolnaveasca si ele. Deja ma chinui cu ea de 6-7 luni si cand isi revenise si avea si boboci iaca :x .
 

albela

Active Member
Asta am facut imediat ce am depistat. Acum e undeva in mijlocul gradinii la oarece distanta de orice alte plante. Dar tocmai am citit ca a scris cineva ca si pomii sunt atacati de lanosi :eek: . Asta ar mai lipsi ca in zona am ciresi si visini :( .
 
Sus