Dipladenia

oana_oana

Member
Ai vazut ce economie faci. :rofl:
Rad eu, rad, dar nu-i rasul meu. Bine ca a mea este mica mica si sper sa ii gasesc un locusor cat de mic. Cred ca ghivecele mici am sa le pun in ghivecele plantelor mari(pun ghiveciul pe pamant) si asa mai scutesc spatiu. :gandit: :nu stiu:
 

adrianam

Well-Known Member
Dipladeniei mele nu ii merge prea bine.
Au inceput sa i se ingalbeneasca frunze si sa cada. Altele se rasucesc, raman verzi dar se vede ca numai sunt sanatoase. Parca si varfurile nu mai arata bine. Un boboc de floare s-a uscat inainte de a se deschide.
Sa fie de vina frigul din ultimele zile? Ori dereglari de udare?
 

Tina

Active Member
Cu ajutorul Monicai- pentru care ii multumesc- am devenit si eu membru al familiei "dipladenia".. si sper sa reusesc sa le tin in viata.. :wink:

 

oana_oana

Member
Sa-ti traiasca si sa fie harnicute ca-s tare frumoase. Iti tin pumnii sa reusesti sa le treci cu bine de iarna.
Am zarit aseara un bobocel mititel mititel la dipla mea rosie. Pe vremea asta o sa se dezvolte si o sa se mai deschida sau sa-mi iau gandul?
 

irinabv

Active Member
Moderator
Ale mele infloresc fara probleme si a fost mai frig ca in Bucuresti. Acum vremea s-a mai incalzit, asa ca eu zic ca ai toate sansele sa vezi floricica. Noi tinem pumnii :wink:
 

mymo

Active Member
Tina,aia alba nu e mandevila?bobocul si frunza mi se par mai mari....sau poate ca-i inselatoare poza.
 

Tina

Active Member
Mymo, eu nu stiu care e diferenta intre dipladenia si mandevilla.. cum ziceam, incepatoare... :oops: :oops:
 

mymo

Active Member
Haide ma! nici eu nu-s vreo cunoscatoare,dar asa mi se pare in poza cu cea alba,mai mare decat dipladenia mea.Raman la parerea ca ai o frumosa mandevila.
Sa-ti traiasca!
 

aleynad

Active Member
Moderator
ce frumoase sunt florile voastre.... :oops:
ma bate si pe mine gandul sa-mi cumpar una....dar pana acum nu am vazut la florarii decat din cele mari, de vreo 50 cm si cam scumpe...vreo 40-50 lei
si nu ma incumet, mai ales ca vine si iarna...nu am unde sa o tin la racoare, mai putin de 18 grade C nu pot sa-i ofer :( ca nu am nici sera, nici pivnita,,,nimic :(
 

irinabv

Active Member
Moderator
Din ce am observat eu dipladenia are frunzele mai groase si mai lucioase, verde inchis, iar mandevila are frunze mai subtiri, nu sunt lucioase, verde mai deschis. Oricum amandoua sunt frumoase.
 

adrianam

Well-Known Member
diplo-mandevilla mea este bolnava rau de tot!!! :cry:

Tulpina a inceput sa se usuce de jos. Credeti ca mai am vre-o sansa sa mai prind din varfuri?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Oare de ce? :(
Incearca ca tot nu ai nimic d epierdut.Sa fi putrezit radacina de prea multa apa sau invers?
 

adrianam

Well-Known Member
Cred ca de prea multa apa.
Am observat eu ca nu se prea usuca pamantul intre udari dar nu am realizat pericolul! :(
 

fixpix

Active Member
ooo
verdele tau e inca...verde.
am facut poze cu a mea ieri da n-am mai apucat sa le si descarc pe laptop acasa.
pai frunzele mai noi is atata de spalacite de parca nici nu mai is verzi.
:cry:

am zis ca poate totusi ... prea multa apa. sunt 2 dipladenii impreuna intr-un ghiveci mare de lut si poate apa nu este folosita cat de des le ud eu. si bag la apaaa de numa!
 
Sus