Diferenta intre Monique si Chimera Sharon

erika76

Member
Cine poate sa-mi zica care este diferenta?

Mie mi se par la fel.

Daca nu sunt la fel, atunci a mea care e?

 

cornelia

Fondator
Membru staff
Cred ca Monique e miniatura. Sharon e standard. Nu stiu nici eu sigur ca documentatie nu prea avem.
 

erika76

Member
Pe site-ul http://www.saintpaulia.wbs.cz la Monique scrie standard asa ca nu este miniatura.
Si tot acolo daca cauti la litera "S" Sharon si vrei sa copiezi poza la Sharon iti da ca nume Monique_original.
Parca Sharon este cu dungi albastre si Monique este cu lila, dar diferenta de nuanta poate fii si din cauza calitatii pozei.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Nu te supara dar n-as lua site-ul ala drept referinta (la o prima privire unele au numele incomplet sau ... cehizat).

M-am uitat dupa Monique si este o diferenta: albastrul de pe cele trei petale de jos este difuz. Nu e vorba de nuanta ci de dispunere a culorii. Cel putin mie asa mi se pare.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Cu cat sap mai mult pe segmentul asta cu atat am mai multe intrebari. Pe cuvant! :? Numai uite-te cate variante de Monique sunt. Cum sa faci o identificare corecta?
 

oana_oana

Member
Intre Monique si Sharon mare diferenta nu vad. Este drept ca este oarece diferenta de nuanta.
La mine iarna Sharon are culoarea mai palida, deci te poate pacali ca e Monique. Acum are o culoare foarte aprinsa.
Offf cat de greu este.
 
Sus