Delonix regia

iudit

Well-Known Member
Moderator
Bun venit printre noi,in primul rand!

Delonix regia se numeste copacul care ti-a placut.
 

Mishu001

New Member
Multumesc mult iudit. Bine v-am gasit ;-)
Citind ce s-a scris am aflat si de unde se pot comanda cateva seminte de "Delonix regia" pentru a-mi incerca si eu norocul.Tot pentru a-mi incerca norocul, incurajat de promptitudinea raspunsului, reiau o intrebare postata deja : De unde pot face rost de cateva seminte de Sequoia Gigant?
Multumiri!
 

fixpix

Active Member
Mishule,
In loc sa te indrum spre un site/magazin de unde sa iti procuri seminte de Delonix, prefer sa te descurajez din start. Nu cred ca la noi in RO vei avea un copacel cum gasesti pe google - cu forma frumoasa de umbrela, incarcat cu flori aprinse... nici vb.
Poate vei reusi sa scoti cativa pui din seminte, sa treaca cu brio o iarna, doua - dar in curand o sa fii cam dezamagit de prestatia lui.
Asta e parerea mea! Dupa cateva incercari nereusite.
La fel mi s-a aprins si mie calcaile dupa sederea mea in Taiwan unde in vedeam in gloria lui cam pe toate drumurile.
Daca tot vrei sa iti incerci norocul, incearca cu alte plante.
 

maresmarian

Member
la noi in tara cred ca am vazut un singur sequoia la herculane.
daca tii neaparat sa experimentezi, se gasesc pe ebay destule.

link

dar in afara de a lucra la el ca bonsai, nu cred ca ai mare sanse sa il vezi crescand intr-o singura viata.
 

fixpix

Active Member
Si la noi in Oradea cresc vreo 2-3 langa o scoala. Chiar peste drum de apt. meu.
Niciodata nu m-am interesat de conuri daca sunt cumva... acuma e si ingradit pe langa ei, nu prea stiu pe unde se intra.
 

poxicuta

Active Member
delonix

Si eu ma chinui cu unul care are 3 ani, il bag la caldurica in fiecare iarna si ii cad toate frunzulitele, dar continuam..........pana cand ? Nu stiu!
 

Mishu001

New Member
Azi am primit hartiuta de la posta cum ca au ajuns semintele.Maine le ridic si am auzit ca daca ai o pila ceva s-ar putea sa incolteasca ;-) .Adevarul este ca sper.
maresmarian multumesc pentru linkul cu seminte de Sequoia Gigant.
fixpix poti sa-mi sugerezi alti copacei care au ceva mai multe sanse la noi dar care sa semene cat de cat cu delonix?
Va multumesc!
 

sini

Well-Known Member
Imi pare rau ca nu am vazut cererea mai demult.Ale mele erau gratis.Eu am obtinut doi puisori din ele.
 

fixpix

Active Member
Pai eu am incercat si cu
caesalpinia pulcherrima
si caesalpinia gilliesii
Astea sunt la fel ca Delonix doar ca sunt pitice...
Dar EU nici pe astea inca nu le-am putut duce pana la o floare macar.
Am renuntat

Am o Jacaranda mimosifolia - toata vara e foarte frumoasa, dar de vreo 2-3 ori a inghetat in varf si da lastari de langa.... FLORI cine stie cand

Poate cu Senna alata sa ai mai mari sanse. Eu nope, nu am avut. E dragutel copacelul, dar "pute!" (frunzele si poate si florile)

Daca vrei arbusti cu flori, incearca cu hibiscusi si abutiloni sau leandri, sau camelia sau lantana (am vazut forme de copacei si arata destul de OK - eu nu am avut).

Eu am cam renuntat pe parcurs la arbusti si pomi "exotici".
Nu am nici spatiu, nici conditii, nici rabdare...

Mai am un mic murraya de care sunt mandru. Flori parfumate. SI poate o sa imi obtin si o gardenia (am una, de gradina cica... e pe balcon inchis la rece si la primavara o mut in gradina).
 

Mishu001

New Member
Am pilit samanta mai mult sau mai putin,samanta stie, am tinut-o in ape ca l a carte si de azi noapte e in asternutul ei preferat ,pamantul.Acum nu-mi ramane decat sa astept si eventual sa fac la fel si cu alte cateva seminte.
sini nu-i nimic.
fixpix multumesc pentru variante.Am sa ma gandesc la cateva.Sunt cateva care mi-au placut mai mult decat altele si anume Jacaranda mimosifolia,Senna si Lantana.
Multumiri!
 

fixpix

Active Member
Cu placere!
Si bafta la toate semintele pe care le/o sa le incerci.

AM primit recent 7 seminte de Calia secundiflora. Hapt din SUA. Doar 7 ca sunt mari, mai mari si seamana cu cele de Magnolia grandiflora.

O sa incerc deocamdata 3 (la fel, pilite, in apa calduta pana se umfla si apoi in pamant).

Vreau sa ma "axez" pe copacei pe care ii pot vedea cum cresc si infloresc in gradina.

Bafta!
 

Mishu001

New Member
Acum sunt in etapa de asteptare.La cat timp ar trebui sa ma astept sa se nasca plantuta?

Semintele de Calia secundiflora le-ai cumparat de pe vre-un site?Arata bine ;-).Am cautat si eu si nu am gasit nimic.Imi poti da vreun link cu seminte de Calia secundiflora de vanzare ?

Multumesc
 

fixpix

Active Member
Calia secundiflora - cele 3 "seminte" pe care le incerc acum
Smirghel-uite pe o parte pana la miez, in apa calda pe calorifer vreo 2-3 zile si acum in pahare cu pamant tot pe calorifer. Sper sa iasa ceva!

 

vuk

Member
odata ce au germinat sa ai grija sa nu-i uzi prea mult , mie din cauza asta mi-au murit zeci de copacei delonix :(
 
Sus