De unde?

Lola

New Member
Imi spuneti si mie va rog de unde pot sa imi iau si eu o hoya???sunt fascinata de florile ei dar nu am gasit sa imi cumpar.multe persoane am vazut ca o au de la un prieten/ruda dar eu nu am de unde sa iau asa...
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Bella ai sanse sa gasesti in florarii. Carnosa poti sa gasesti in piata efectiv (plante mici), la oamenii care mai vand flori pe acolo. Sau daca vrei una matura, sau cu frunze variegate din Baumax. Tot la Baumax mai sunt si alte 5-6 varietati. Dar daca vrei ceva cu adevarat spectaculos, atunci trebuie sa ti le aduci de afara.
 

carmenn

Member
plante mari de Hoya gasesti la primavara pe ebay , la preturi in euro, deja cam maricele, caci si transportul e cam scump...
daca doresti butasi de hoya gasesti de asemenea de cumparat pe ebay sau la Paul Shirley , sau la alti furnizori straini care trimit si la noi...

cu plantele mari e uneori riscant...eu am si pierdut din ele, cu o pondere mai mare la plantele mari decat la butasi...asta fiind rezultatul tratarii necorespunzatoare pe traseul pana la noi...uneori pot sa plece chiar cu cate o boala din pepinierele care le trimit... iar supararea pierderii unei plante mari e destul de neplacuta...

eu de exemplu am pierdut ultima compacta Lura lei, cumparata de prin Bucuresti , nu mai stiu exact ce magazin, e aproape moarta, desi am respectat tot ce era de respectat...sigur avea o ciuperca...am mai intalnit simtomele astea la o Hoya compacta regalis...

butasii zic eu ca se adapteaza mai usor...astia fie iti mor de la inceput, fie daca e sa-i pierzi , ii pierzi din greseala ta, nu din ceva boala necunoscuta...

asteapta primavara caci vor aparea oferte bune...
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Sau...
Din pepiniera le poti primi cu paianjeni rosii. Am patit-o cu una mare de mi-a iesit fum pe urechi de suparare.
 

carmenn

Member
din pacate plantele mari de hoya arata inca bine desi sunt uneori pe moarte...chiar daca au radacinile terminate, mai au puterea de a infori sau de a arata bine...iar cand incepe declinul...nu prea mai ai ce sa faci...doar sa mai salvezi cate un butas daca nu e prea secatuita planta...

paianjenii rosii sunt mai usor de strapit, dar cand e vorba de ciuperci / boli simandicoase, e cam greu sa le gasesti leacul...

dar ramane loc de speranta in butasii pe care ii crestem cu drag...
din experienta mea de un an si ceva, pot spune ca cel mai bine o duc butasii inradacinati primvara...se dezvolta armonios si au deja putere de a trece bine iarna...
cei inradacinati toamna tarziu...rezista mai greu...dar unii rezista :D
 

Simona D.

Member
Carmen si eu am pierdut Lura lei, cumparata impreuna cu a ta :( Sigur a fost ceva cu ele. Si am mai pierdut si altele cumparate mature. Eu sunt pro butasi iar primavara e cel mai bun moment.
 
Sus