De ce nu-si revine?

v.cristina

Active Member
vreo sansa ca aceasta violeta sa si revina?
ce trebuie sa fac sa o ajut? ca parca din tot ce fac nimic nu ii convine
:? :? :? :? :? :? :? :? :? :? :?
 

angela draganoiu

Active Member
in astfel de situatie am scos violeta din ghiveci, am curatat toate frunzele putrede si am pus-o in apa sa faca radacini dupa care am replantat-o in pamint proaspat amestecat cu putin nisip.
in ghiveciul tau se vad acumulari de saruri din apa.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Eu vad un ghiveci mult prea mare pentru o planta asa mica. Si mai vad o problema de natura fungica.

Scoate planta din ghiveci, indeparteaza ce e putrezit, stropeste cu fungicid si replanteaza daca radacinile si tulpina sunt ok.

Ai grija cum uzi si nu o lasa in soare direct.
 

mymo

Active Member
aproape ca am omorat si eu una asa.La mine a fost din cauza ca am udat-o prea mult.I-am schimbat doar pamantul si am avut grija sa-i pun mai putina apa.Totul a fost ok
 

angela draganoiu

Active Member
pai cind o scoti din ghiveci o sa-ti dai seama. in general radacinile violetelor sint foarte subtiri ca niste fire de ata si de aceea putrezesc de prea multa apa. eu le ud o data pe saptamina, le umplu farfurioarele, si le place.
 

mymo

Active Member
din cate stiu eu lor nu le trebuie un ghiveci adanc,iar radacina se vede daca e putrezita cand schimbi pamantul.Daca e putrezita taie locul moale si pune-o in apa,daca nu pune-o in pamant.Sigur isi revine,a mea arata mult mai rau si a scapat :wink:
 

doina

Member
Daca radacinile sint galbui si tari inseamna ca sunt sanatoase , daca sunt maronii si fragile sunt bolnave. Eu as taia din radacina pana dau de tesut sanatos. O sa vezi ca este mare diferenta intre tesutul sanatos si cel bolnav, diferenta de consistenta , culoare , miros . As spala radacina si as racai-o pe verticala pana dau de tesut sanatos . Dupa ce s-a indepartat tesutul bolnav planta se poate pune un substarat sau in apa pana face radacini. Daca violeta se pune direct in substrat necesita conditii de sera . Eu am pus ghiveciul intr-un bidon de 5 litri taiat pe orizontala ( pana sa pun ghiveciul in bidon planta era ofilita , imediat ce am pus-o in sera improvizata si-a revenit )
Daca are frunze ce pot fi puse la inmultit as pune si frunze .
 

v.cristina

Active Member
am revenit cu floricica mea in noua sa casuta
a inceput sa arate mai bine
avea radacinile, cred eu, sanatoase
va multumesc pentru sfaturi!!!


 

cornelia

Fondator
Membru staff
Cristina ghiveciul tot e mare, ai grija cum uzi. Uite cat de mic e ghiveciul la mine in cazul unei plante tinere:



Are cam 8-9 cm diametru. Ghiveciul pus de tine este pentru o planta matura.
 

v.cristina

Active Member
crezi ca ar trebui sa il mut in unul si mai mic?
adica eu vreau ce este cel mai bine pentru planta si daca trebuie sa il mut nici un fel de problema :?
 

Fleur

Active Member
Am gasit acum vreo luna niste ghivece nemaipomenite pt pui de violete si streptocarpusi de 8,5 cm diametru si aceesi inaltime, albe, frumoase si cu farfurioara. Mai sunt unele ceva mai mari cam de 10 cm numai bune pt violetele adulte.
 
Sus