Daunatori. Metode de preventie dar, mai ales, de tratament

Fleur

Active Member
Re: Ajutor

ionascus a spus:
Ajutoorrrr...Am observat in unele ghivece de flori cu amestec de turba niste ...vietati :bolnav: cat un varf de ac,albicioase,foarte iuti.....scarboase de-a dreptul....
Adevarul ca am avut amestec de turba de mai multe feluri dar banuiesc de la care au provenit....cum sa scap de ei...ma gandesc ca se inmultesc si umplu toate ghivecele.....Am incercat sa dau cu spray universal,le placea ,se pare ...dar era ca deodorantul la subbrat... :wink: faceau...si pe aici... :dans: ...si pe aici...
Din descrierea ta mie imi par a fi colembole. Si daca pamantul din acele ghivece a fost tot timpul atunci asta e cauza aparitiei lor. Lasa pamantul sa se usuce intre udari si vor disparea. Sunt inofensive, ba dimpotriva folositoare ca descompun radcinile putrezite.
 

doina2009

Member
gradinar1 a spus:
Doina, melci la streptocarpusi??? Ii tii afara???
Ionascus, baga un "omorator"cu spectru larg - da-i cu mospilan, da-i cu spirt si curata frumos cu betisoare de urechi... Trage-le la cap ca altfel ne mananca ei!
Da, e bine afara, in sera am 48-50grade, abia rezista bananierii si orhideele.
 

ionascus

Active Member
Spray

Merci Fleur...
Acum alta dandana :eek: ...pe cateva frunze de plumerie am vazut o panza ft fina...cand m-am uitat mai bine erau si pe frunzele de Lamai....M-au apucat nabadaile :twisted:
Am luat cu Albela de la Real un spray universal-anti cochenile scrie pe el...pe bazade ulei...si i-am dat...peste 5 zile cica trebe sa repet...
Sa speram ca va fi bine :?
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
ionascus, iti marturisesc sincer ca m-am amuzat...si-ti spun si de ce: dupa ce am inceput sa petrec ceva timp pe egradini vedeam pe toate plantele mele purici, paienjeni, lanosi, paduchiosi si alt "osi" :)
Poate e doar o panza oarecare... verifici zilele urmatoare
P.S. - sa nu crezi ca am luat in gluma postarea ta... :hug: pur si simplu asta a fost primul meu gand, mi-ai amintit de mine cand am inceput sa-mi "puric" florile
 

ena

Member
Ionascus, sa nu fie paianjeni, ca pentru a scapa de ei iti trebuie un acaricid. Uita-te cu o lupa.
 

ionascus

Active Member
Paianjeni

Paianjeni cred ca au fost...am spalat bine frunzele....sa mai vad ce se intampla... :?
 

Roxana

Active Member
cred ca paianjeni au fost, daca a gasit si o panza subtire de paianjen.....Planta trebuie spalata cu apa, stropita cu insecticid si trebuie sa ai grija sa nu stea intr-un mediu uscat si calduros pentru a nu favoriza inmultirea lor.
Citeste mai multe aici: http://egradini.ro/forum/viewtopic.php?t=2858 si vezi daca seamana cu ce ai tu.
 

ionascus

Active Member
Merci

Daaa...Roxana,frunzele-unele aratau ca in poza,intepate ft fin....asa am facut cum mi-ai spus,si de acum le pufai cu apa mai des pe frunze
Merci :D
 

Roxana

Active Member
:D Cu placere. si eu am mereu probleme cu paianjenii :x
Sper sa scapi cat mai repede de ei.
 
Sus