Daunatori. Metode de preventie dar, mai ales, de tratament

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Dupa ce am citit in stanga si-n dreapta, eu zic ca sunt tripsi chestiile alea pe care le-am gasit azi pe streptocarpusii mei dar, mai stii???
Frunzele au pe dos un fel de "tesatura"alba, ca o panza deasa de paianjen, de cativa mm in diametru. Altele aveau un fel de "scame"mici si albe... Oricum, asa cum ziceam am citit si am stropit azi cu Mospilan.

Ceea ce as vrea sa stiu pe viitor este cum prevenim aparitia daunatorilor - se semne sa cautam, ce parametri sa urmarim pentru a determina starea de sanatate a unei plante si cu ce substante/metode sa combatem.
Va astept sa ne sfatuim :D
 

emeclau

Active Member
Gradinar, din ce spui tu acolo, nu sunt tripsi..ei nu fac niciun fel de panza ...sunt mai degraba paduchi lanosi , asa ceva au avut unele fete la violete :bolnav:
am inteles ca is tare scarbosi si trebuie curatata fiecare frunza cu un betisor inmuiat in spirt...asa ca, spor la killerit! :mrgreen:
poate daca ai reusi sa pui o poza-doua, ne-ar ajuta mai bine sa nu dam cu parerea aiurea!
 

Fleur

Active Member
Nu sunt nici lanosi ca aia nu fac panza pe sub frunze ci arata ca niste mici bucatele de vata de zahar.
Am descoperit si eu la unul acele "scame" albe si l-am pus intr-o punga mai mare si l-am stropit cu spray universal pt plante dupa care am inchis punga si l-am lasat asa cateva ore. Sper ca l-am scapat!
Am mai avut "scamele" astea la niste violete acum multi ani si le-am stropit o singura data cu spray de muste iar succesul a fost total.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Fetelor, asa arata, ca vata de zahar...niste puncte mici, mici si albe.
Am stropit tot, si strepto si violete cu Mospilan.
Unul singur e nasol contaminat, l-am cumparat de la Romstal si l-oi fi adus acasa cu chiriasii pe el.
Mai am un spray de la Vilmorin pe care scrie ca ar fi si pentru paduchi lanosi - sa pulverizez frunzele cu el? Ma gandesc sa nu chinui planta prea tare...

Tot nu mi-ati zis ce faceti preventiv..parca tu Fleur ziceai ca stropesc cu piatra vanata???
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Nu cred sa mearga insecticidele obisnuite in cazul lanosilor.
Si eu ma chinui cu ei, nu la strepto, si nu stiu ce sa le mai fac. Sa-i tot curat cu spirt si betisoare de urechi e o actiune prea mancatoare de timp si ... n-am timp.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Cred ca ai dreptate, Cornelia, se pare ca metoda cu alcoolul diluat si curatare manuala e singura eficienta.
Am izolat oricum planta si acum ma voi apuca de operatiunea de bibilire.
Sa vedem daca da vre-un rezultat :( .
 

Fleur

Active Member
Nu am spus nimic eu de piatra vanata si nu cred sa aiba vreun efect ca e fungicid nu insecticid.
Preventiv este sa izolezi plantele noi aduse in colectie.
Cred ca am mai spus pe undeva ca am scapat o kalanchoe de lanosi stropind-o cu mospilan, am tinut-o sub o galeata vreo 2 zile dupa care i-am facut dus puternic cu apa fiebinte. au disparut toti.
 

emeclau

Active Member
Mada, eu ti-am recomandat piatra vanata, dar asa cum spunea si Fleur nu are efect asupra insectelor, e un dezinfectant :D
Vilmorin am si eu,dar nu pot sa spun ca m-a dat pe spate...totusi, macar nu a ars frunzele :wink:
e bine ca ai dat cu Mospilan, incearca eventual si cu Talstar ..scrie pe el insecticid-acaricid, se gaseste la fito-sanitar, fiola de 4 ml...dai cu ele alternativ, o data la 3 zile, timp de 2 sapt.
trebuie sa functioneze :)
 

emeclau

Active Member
Mada, se poate folosi si Fastac in loc de Mospilan, vezi ce gasesti
am citit despre urmatoarea schema de stropire preventiva: mai intai stropesti cu Fastac/ Mospilan, pe urma, dupa 7 zile cu Talstar si faza a 3-a stropesti cu Vertimex, tot dupa 7 zile
aplica acest tratament din cand in cand, ca sa nu mai ai surprize de genul asta
folosirea alternativa a mai multor insecticide scade sansele ca insectutele sa formeze rezistenta la vreunul din ele si astfel sa devina ineficient
sper sa te ajute :hug:
 

dorinas

Member
Sincera sa fiu eu nu vad rostul stropirilor preventive. De ce anume vreti sa feriti plantele? ca de toate bolile nu le puteti feri oricum. Ganditi-va ca ar trebui sa luati medicamente ca sa nu va imbolnaviti, pentru ce boala ati lua medicamente preventiv?
Tratati plantele doar atunci cand sunt bolnave. Plantele nou achizitionate tineti-le in carantina pana va convingeti ca nu au boli sau daunatori. Puneti-le ingrasaminte adecvate pentru a le intari sistemul imunitar si atunci ve-ti avea plante sanatoase.
 

emeclau

Active Member
Dorina, eu de ex. prefer sa imi stropesc plantele din cand in cand preventiv..si o fac cu mospilan si cu piatra vanata...asta acopera un spectru larg de daunatori , cei mai des intalniti
daca tu nu vrei sa o faci , sigur, e alegerea ta :D
fiecare face cum considera si simte ca e mai bine pentru plantutele lui :gandit: :marfa:
 

Fleur

Active Member
Eu sunt totusi nedumerita cum se imprastie lanosii astia, ca am avut plante la care au aparut "din senin". La o singura planta care a stat mereu inauntru, in acelasi loc, langa acelesi plante si o aveam de mult timp a aparut invazie de lanosi. Niciuna din vecinele ei n-a fost contaminata.
E posibil sa hiberneze ouale timp de mai mult de un an in pamant si sa apara asa deodata?
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Multumesc, fetelor! Vezi, stiam eu ca una din voi doua (Emeclau sau Fleur) mi-a zis ceva de piatra vanata :D dar se pare ca mi-a intrat pe o ureche si mi-a iesit pe alta.
Dorina, ai si tu dreptate numai ca m-am gandit ca asa cum faci stropirile la plantele de gradina (spre exemplu la trandafiri) ca sa previ aparitia unor boli, poate e posibil sa aplici metode similare pentru plantele de apartament.
Am "doftoricit"azi 5 streptocarpusi...mult, daca ma intrebati pe mine, si partea cea mai trista este ca mai toti au boboci de flori care cred ca vor fi afectati.
Si ce-i mai rau este ca nu stiu cum au aparut lanosii astia :?
 

doina2009

Member
Dar cu melcii cum va descurcati!

Dar cu melcii cum va descurcati!
Mie imi mananca frunzele la toate florile, am cumparat OPTIMOL 4G, dar dupa ce am pus in ghivece nu am vazut sa dispara prea multi.
Ajutorrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr, ma mananca si pe mine.
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Esti sigura ca-s melci?
Asa ziceam si eu,ca melcii imi nenorocesc plantele,cand colo sunt lacuste,cosasi,calugarite si naiba mai stie ce ganganii vrezi.Le urasc!Mi-au ciuruit o gramada de plante!
 

doina2009

Member
gradinar1 a spus:
Multumesc, fetelor! Vezi, stiam eu ca una din voi doua (Emeclau sau Fleur) mi-a zis ceva de piatra vanata :D dar se pare ca mi-a intrat pe o ureche si mi-a iesit pe alta.
Dorina, ai si tu dreptate numai ca m-am gandit ca asa cum faci stropirile la plantele de gradina (spre exemplu la trandafiri) ca sa previ aparitia unor boli, poate e posibil sa aplici metode similare pentru plantele de apartament.
Am "doftoricit"azi 5 streptocarpusi...mult, daca ma intrebati pe mine, si partea cea mai trista este ca mai toti au boboci de flori care cred ca vor fi afectati.
Si ce-i mai rau este ca nu stiu cum au aparut lanosii astia :?
Am cumparat un spray cu actiune tripla din Bricostore si am scapat la clematis de lanosii astia cum le zici tu!
 

doina2009

Member
iudit a spus:
Esti sigura ca-s melci?
Asa ziceam si eu,ca melcii imi nenorocesc plantele,cand colo sunt lacuste,cosasi,calugarite si naiba mai stie ce ganganii vrezi.Le urasc!Mi-au ciuruit o gramada de plante!
Sunt melci de aia fara casa, ii gasesc daca intorc ghiveciul in farfuriile ghivecelor, daca pui un pic de sare pe ei, se topesc, dar nu pot sa imi nenorocesc florile cu sare.
 

ena

Member
Fleur, cred ca ouale lanosilor sunt luate de vant si asa apar pe plante care nu au fost miscate din loc, care nu au in jur plante atacate si mai stau si pe un raft foarte sus. Eu am patit si e singura explicatie pe care o am, pentru ca anii trecuti planta nu a avut lanosi.
Pentru melci, am verificat gaurile de scurgere de la ghivece pentru ca acolo le place sa stea sau sub farfuriutele plantelor si i-am eliminat.
 

ionascus

Active Member
Ajutor

Ajutoorrrr...Am observat in unele ghivece de flori cu amestec de turba niste ...vietati :bolnav: cat un varf de ac,albicioase,foarte iuti.....scarboase de-a dreptul....
Adevarul ca am avut amestec de turba de mai multe feluri dar banuiesc de la care au provenit....cum sa scap de ei...ma gandesc ca se inmultesc si umplu toate ghivecele.....Am incercat sa dau cu spray universal,le placea ,se pare ...dar era ca deodorantul la subbrat... :wink: faceau...si pe aici... :dans: ...si pe aici...
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Doina, melci la streptocarpusi??? Ii tii afara???
Ionascus, baga un "omorator"cu spectru larg - da-i cu mospilan, da-i cu spirt si curata frumos cu betisoare de urechi... Trage-le la cap ca altfel ne mananca ei!
 
Sus