Dalii

elipopa

Active Member
tudose_al3xandru a spus:
Am pus si eu seminte de dalia variabilis (gherghina), la fel ca in pozele de mai sus si azi am vrut sa vad daca au tuberculi sau doar radacini. Am vazut ca au tuberculi. Super! Si i-am si scos din pamant pt ca din cate stiu eu nu rezista peste iarna in pamant. Am procedat bine? :D :)
am si eu rizomi obtinuti din seminte, au doi ani, anul acesta au inflorit mai frumos si mai bogat decat in primul an si s-au si inmultit !!!
http://elipopa.sunphoto.ro/DALII_2010
in primavara o sa mai pun si alte seminte seminte, sunt minunate!!!
 
Abia acum am citit intr-o carte faptul ca tuberculii de dalii se tin in nisip pt a nu se deshidrata...n-am stiut asta. E prima data cand am pus...oare o mai iesi ceva din ei? si-au redus greutatea la jumatate...
 
Ciudat...ca si la mine e umiditate in beci pt ca stau la bloc si toate tevile cu apa/scurgere sunt la beci si automat e umiditate...in fine..vad la primavara ce o mai iesi din ele..daca nu..pun iar seminte.
 

ghia_don

Active Member
Numai bun, n-ar trebui sa ai probleme...
Incearca anul asta sa le pui in nisip, sa vezi cum vor rezista...
 

elipopa

Active Member
tudose_al3xandru a spus:
Abia acum am citit intr-o carte faptul ca tuberculii de dalii se tin in nisip pt a nu se deshidrata...n-am stiut asta. E prima data cand am pus...oare o mai iesi ceva din ei? si-au redus greutatea la jumatate...
si ai mei se stafidesc , dar nu au nimic, la primavara in pamant e umezeala si o sa se hidrateze! ai mei din anul trecut erau stafiditi de tot, nici nu credeam ca va mai iesi ceva din ei si au crescut niste frumuseti!
 
In primavara am avut surpriza sa imi iasa o gramada de dalii din semintele cazute pe pamant in toamna anterioara. Asa ca, chiar daca pierdeti bulbii sigur veti avea alte flori din semintele cazute acum :)
 
In primavara am pus niste tuberculi de dalii mov, au iesit lastari insa a calcat cineva pe ei. Apoi nu a mai iesit nimic. Or fi putrezit sau sa incerc sa vad daca mai sunt acolo? Daca ma vad vecinii ca dau cu tarnacopul pe vremea asta chiar ca zic ca am luat-o razana :)
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Daca n-a mai rasarit nimic din ei peste varea, eu zic sa te lasi pagubas,n-au cum sa mai fie viabili, asa nici vecinii nu cheama baietii cu camasa de forta :rofl:
Si mie mi-au iesit in primavara dalii pitice din semintele scuturate, asa ca imprastie cateva, acopera-le cu putin pamant si poate la anul vei avea o surpriza placuta :wink:
 

bradut

Well-Known Member
31 de dalii! - mi se par foarte multe. Dar, trebuie sa recunosc ca sunt foarte frumoase. Eu am luat de la everde 16 dalii (si doar atat). M-ar fi tentat si alte bunatati, dar am zis ca pentru inceput este suficient.

Ca o paranteza: In legatura cu daliile, nu eram prea mare fan, insa, citind pe ici pe colo, mi-am dat seama cat sunt de minunate. Cel mai aiurea insa este faptul ca trebuie scoase din pamant, toamna. Citisem pe undeva, la un moment dat, ca exista tentatia de a achizitiona un numar mare de soiuri, tinand seama de diversitatea lor, insa ar fi bine sa ne limitam la vreo 7.

Eu am luat vreo 7 Dinner Plate si restul din alte soiuri. Sper sa iasa mari si frumoase. Chiar, cum arata daliile primite de la everde?
Sunt foarte ok. Sunt suficient de mari. Nici mie nu imi placeau daliile, cand le vedeam in plicuri. Dar mi-am cumparat cateva, in febra cumparaturilor, si anul trecut cand mi-au inflorit in gradina m-au fermecat de-a dreptul. Nu am stiut sa le tin peste iarna si s-au uscat bulbii. Dar iarna viitoare ma voi documenta. In orice caz. Unele dalii aveau si cate 30 de flori inflorite odata si erau tufe imense si superbe. Asta e motivul pentru care anul asta imi umplu gradina cu ele. Dar cred ca ne-am gasit gresit topicul. Aici se vorbeste de bujori. Sa ne mutam pe undeva pe la dalii.
In legatura cu pastrarea peste iarna a daliilor, eu ii tin in beci, intr-o lada de plastic. Ce-i drept, se stafidesc un pic, insa am constat ca pana la urma isi revin.
 

geodezia

Well-Known Member
dalii

Bunica mea avea dalii mari cit un cap de om faceau florile si cind ploua se faceau urite . e si de atunci am ramas asa cu ceva impotriva lor . acu fara nici o problema ca nici trandafiri de gradina nu mi-au placut pina anul trecut si anul asta am achizitionat ca innecata . asa ca acum schimbai macazul cind citi pe aici ca Dana29 a avut flori frumoase anul trecut cu daliile asa ca am comandat si eu la everde din acelea mari . vedeti cum ajutati un om sa se transforme ......
 

Dana29

Member
Ma bucur tare mult ca te-am convins. Ale mele nu aveau nicio problema dupa ploaie. E important insa sa nu le legi de suport astfel incat sa nu se poata aerisi pentru ca le putrezesc tulpinile. Trebuie sa intre aer intre tulpini. Daniile mari trebuie neaparat ajutate de un suport. Eu am infipt cativa pari de lemn printre ele. Dar anul asta nu stiu cum ma descurc. Cand ajung acasa si vad camera plina de dalii ma apuca groaza. Nu stiu unde o sa le pun. Dar imi sunt atat de dragi.
 

geodezia

Well-Known Member
dalii

o intrebare pentru necunoscatoarea din mine cind pun daliiile in pamint? ca lalelele au ioesit ca innecatele si narcisele e plin pamintul de ele .
 

carla

Active Member
Daliile se pun in pamant dupa ce trece pericolul de inghet, adica aici la Brasov prin aprilie-mai. La tine cred ca merge si mai repede.
Daca nu mai ai rabdare si vrei sa infloreasca mai repede, pune-le in ghivece in casa si apoi in gradina.
 

geodezia

Well-Known Member
dalii

pai vreo 2 am pus ca mi le-au trimis cam uscate si am zis sa le ud poate poate se indreapta da am luat si eu cit am vazut cu ochisoarii mei lesinati ,,,
 
Sus