Cymbidium

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

sarselia

Active Member
Moderator
Da si mai intervine peste toate acestea si norocul.
Ai mei,anul trecut au avut parte de ingrasamant,plus au stat cu totii in acelasi loc adica afara.Deci au avut parte si de diferente de temperatura.Ca pe urma toti sa stea in aceiasi camera neincalzita iar din 5 mi-a inflorit numai unul.
Sunt tare curioasa ce se va intampla si anul acesta.
:roll:
 

sarselia

Active Member
Moderator
Se poate....
Ciudat e ca numai unul mi-a reninflorit.Anul acesta din nou stau cu sufletul la gura pentru ca tare mi-as dori sa ii vad infloriti.
Dar ...vom vedea...
Multumesc Green.
 
Cu mare placere.
Din cate am inteles, dupa ce ii bagi casa au o temperatura constanta si ziua, si noaptea, ori asta s-ar putea sa nu le placa.
Diferenta de temperatura de minimum 10 grade intre zi si noapte timp de 3 saptamani e triggerul care determina inductia florala. Eu, cel putin, asa am procedat si am avut succes.
Iti tin pumnii sa vezi cate 2 tije la fiecare pseudobulb :)
 

sarselia

Active Member
Moderator
Ai dreptate Greenfingers.Dupa ce ii bag in casa au o temperatura constanta si nu le place.Voi incerca cumva sa le fac o diferenta de temperatura intre zi si noapte.
Sper sa reusesc.
Multumesc frumos pentru urari.M-as multumi si numai cu o tija la fiecare pentru ca la unii nici nu mai stiu cum arata florile si pe altii i-am luat neinfloriti.Asa ca voi avea parte de surprize.
 

sarselia

Active Member
Moderator
stefan paduki a spus:
buna,am am primit o orhidee acum vreo 6 luni mi-a inflorit o singura data(nici nu prea am avut grija de ea) numai adat si atat ,ieri am descoperit acest site si am citit despre orhidee si am ramas blocat cum de ca nu a murit saraca stind afara la 40-45 de, grade adevarul este ca sau cam ingalbenit frunzele. deieri am pus-o in casa la temp. adecvata,as vrea sa va intreb ce pot sa fac acum pot sa schimb pamantul sa o curat sau nu, nici nu stiu ce specie este :( sunt luni anumite pt. a face scimbarea pamantului?multumesc
stefan paduki a spus:
uki"]http://s861.photobucket.com/albums/ab178/stefangrek/?action=view&current=DSCN1698.jpg aceasta este
stefan paduki a spus:
multumesc de raspuns si pot sa schimb lutul si sa o curat vad ca da lastare noi,as putea sa o separ? unde as putea citi mai multe despre aceaste specie?
stefan paduki a spus:
aceasta este orhideea http://s861.photobucket.com/albums/ab17 ... CN1698.jpg ce specie este si ce pot sa fac sa revina din nou?
stefan paduki a spus:
buna sarselia si felicitari pt. florile carele ai sunt super,super frumoase, sa ai parte de ele.Apropo poza unde sa o pun si care este locul acestui topic?
 

sarselia

Active Member
Moderator
Stefan mesajele scrise de tine au fost mutate aici.
Este un Cymbidium orhideea ta si ii place sa stea mai ales acum vara,afara.
Eu as zice ca nu e cazul sa o muti in alt ghiveci pentru ca,de regula,orhideele prefera inghesuiala din ghivece.
 

ira

Member
Am si eu o intrebare: sa mai las cymbi sa stea afara?pana cand ?Mie mi se pare ca este f frig noaptea si-mi este frica pt flori sa nu le dauneze :?
 

sarselia

Active Member
Moderator
Si la noi e frig dar nu e nicio problema pentru ei.Acum au parte de diferentele acelea de temperaturi dintre zi si noapte,numai bune pentru a le stimula inflorirea.Eu si anul trecut i-am dus pe ai mei in casa prin octombrie.
Nu au nimic daca mai stau afara.Eu pe ai mei ii mai las.
Dar faci cum crezi tu de cuviinta!

:wink:
 

ira

Member
Multumesc ,o sa-i mai las atunci afara si sper sa am surprize placute cu ei :rugaciune:
 

sarselia

Active Member
Moderator
Eu anul trecut m-am grabit sa ii bag in casa tot pentru ca imi era frica sa nu pateasca ceva.Din 4 mi-a inflorit numai unul.Asa ca anul asta am zis ca ii las mai mult ca poate asa se vor indura de mine.
Ele sunt orhide care mai degraba accepta temperaturile mici fata de cele ridicate.
:wink:
 

diana999

Active Member
ira a spus:
Am si eu o intrebare: sa mai las cymbi sa stea afara?pana cand ?Mie mi se pare ca este f frig noaptea si-mi este frica pt flori sa nu le dauneze :?
sfatul meu este sa mai urmaresti vremea. La Brasov temperaturile sunt ceva mai scazute decat in vest...
 

sarselia

Active Member
Moderator
Cymbi rezista cam pana la 5 grade asa ca daca cumva temperatura scade sub aceasta bariera atunci ar fi bine ca macar sa fie protejat.Adica poate fi pus pe un balcon sau pe o terasa pentru ca totusi acolo va fi cu cateva grade mai cald.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Eu inca ii am afara dar...cica pe saptamana viitoare se anunta si 5 grade noaptea.Asa ca ma bat gandurile sa ii aduc in casa sau macar pe o terasa pentru ca asa sunt un pic mai feriti...
Voi ce faceti cu ei?
 

ira

Member
In seara asta sunt inca afara ,dar de maine ii aduc inauntru.Nu m-am uitat la meteo dar am auzit ca la bv vor fi 2 grade in noaptea asta :( .
 

sarselia

Active Member
Moderator
Mda si eu cred ca maine ma apuc de treaba....
Desi ma enerveaza ca in timpul zilei e totusi caldut...Sa vad ce va mai fi dar eu maine ii aduc pe acea terasa iar pe urma in casa.Dar totul depinde de ce se va mai anunta la meteo.
 

mikiduzza

Member
mama l-a adus inauntru..desi mai putea sa-l lase pe balcon ca e destul de ferit...
dar la temperaturile astea joase mi-e frica...
asa ca in timpul zilei il mai scoate afara ca e inca vreme destul de buna, si noaptea in casa.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus