1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosirii acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

cumpar planta de vanilie

Discuție în 'Ofertele membrilor' creată de hirosima, 23 Oct 2015.

1. hirosima

hirosima New Member

De mult timp sunt in cautarea unei plante de vanilie si nu se gaseste. Daca cineva are de vanzare, tare mi-asi dori sa am una in casa mea.

2. anknic

anknic Active Member

Localizare:
    Ploiesti
    orhidee adica?

3. LadyBug

LadyBug Well-Known Member

Localizare:
    Constanta
    da, vanilia este orhidee, eu am 4 soiuri, dar nu toate fac pastaile care se consuma, oricum ale mele sunt prea mici ca sa faca pastai, abia dupa ce au 3 metri fac flori, care trebuie polenizate artificial, ca nu sunt insecte care le polenizeaza, e complicat procesul, asa ca daca doresti pastai nu te astepta la mare lucru. Am auzit ca ungurii aduceau plante mari cu pastai la expozitiile lor, dar eu n-am fost nicodata in Ungaria.

4. hirosima

hirosima New Member

Eu asi vrea planta care sa faca si pastai de vanilie care se vor putea consuma, chiar daca procesul de polenizare e complicat.

5. doina2009

doina2009 Member

Localizare:
    Bucuresti
  6. hirosima

hirosima New Member

La ce pret?

7. LadyBug

LadyBug Well-Known Member

Localizare:
    Constanta
    E foarte frumoasa a ta, doina, de cand o ai? Ale mele au perioade in care cresc apoi stagneaza. A-propos de planta de vanilie, si eu vreau sa cumpar dar ale soiuri, deosebite, fata de ce am eu(am vanilie variegata, vanillia imperialis, vanilla aphylla si vanilla chamoensis - nu mai stiu exact ultima cum se cheama) , dar nu am intrebat aici pt ca nu cred ca voi gasi in Ro.

8. Valeria

Valeria New Member

Daca are cineva o plantuta de vanilie, as fi incantata sa o achizitionez! I-mi doresc de mult o plantuta de vanilie!

Multumesc mult!

Distribuie pagina asta