Cum se numeste?

silvia elena

New Member
kohleria

am si eu o kohleria care mi-a inflorit. Are floarea galbena cu picatele rosii. Stie cineva cum se cheama?
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Andraa eu cred ca ce ai tu este o eriantha. Sunshine e rozalie si are pete, nu dungulite.
 

Cornel

Member
andraa a spus:
am o kohlerie... dar nu stiu cum o cheama, poate ma ajutati voi

http://andraa.sunphoto.ro/flori/BWQYYLBGNEKLUTZDFAO

si mai am o problema - mi-a adus-o sotul meu, si lui i-a dat-o cineva de la munca, dar e in ghiveci cu o violeta si nu stiu cum sa le separ, ca sunt cam amestecate si nu vreau sa le supar. amandoua sunt inflorite.
In ce priveste separarea, depinde si de forma ghiveciului , de cum iti permite sa umbli la pamant. In aceste cazuri eu aplic de obicei urmatoarea regula: o planta sa ramana in continuare in ghiveci si sa fie deranjata cat mai putin de operatiile de scoatere a plantei celeilalte iar cealalta planta sa fie scoasa pe cat posibil cu bol de pamant. Care este planata care ramane si care este cea care va fi mutata nu pot sa iti spun pentru ca nu stiu cum sunt extinse in ghiveci. Asta decizi tu respectand cele ce ti-am scris. Succes ! Fiind ambele cu flori e un mom destul de delicat, daca vrei sa te mai bucuri de florile lor o perioada mai poti astepta.
Daca sunt amestecate la nivelul radacinilor e de preferat sa le scoti pe amandoua si dupa ce le pui in ghiveci pe fiecare sa pui ghivecele la intuneric 3-4 zile.
 

manuela

Member
Re: kohleria

silvia elena a spus:
silvia elena a spus:
am si eu o kohleria care mi-a inflorit. Are floarea galbena cu picatele rosii, mai mult grena. Stie cineva cum se cheama?
Avand in vedere ca poza este cetoasa si nu se vad detaliile, nu o cheama nicicum! :oops: Incearca sa faci o poza mai clara ca sa te putem ajuta. :*
 

manuela

Member
Nutzi...dansa, se numeste Kohleria Bibbi sau clopotel australian. Este varietatea comuna care se gaseste cam prin toate gospodariile.
 
Sus