Cum scapam de papadie?

tranda09

Member
Vine primavara si gazonul nostru va fi iarasi invadat de papadii. In locul covorului verde pe care-l dorim vom avea imaginea palariilor zburatoare de papadii.Ce metode exista ca sa le imputinam macar, daca nu le putem eradica?
 
A

Anonymous

Guest
papadii

Tranda,eu culeg florile cand sunt galbele si asa scap de fulgi,iar cu frunze am incercat si salata si ca ceai,altceva inca nu stiu.
 

tranda09

Member
Hmm, ori nu va creste papadie in gazon, ori sunteti nedumeriti ca si mine ca nu stiti cum sa scapati de ea.........
 

ACHIMENES

Member
Reteta
Ingredientele necesare: un flacon mic de erbicid, o pensula subtie si foarte multa rabdare
Se ia fiecare planta de papadie si se "picteaza" cu erbicid nediluat.
Succes garantat :rofl:
 

ghia_don

Active Member
Greu,greu se scapa de papadie..sau deloc :cry: , doar daca folosesti erbicid, asa cum spune Achimenes.
Eu ma mai chinui cu hirletul, ca are niste radacini pivotante lungi si puternice, si daca incerc sa le smulg cu mina, se rupe rozeta de frunze si nu dupa mult timp am o tufa noua, mai frumoasa decit cea initiala. Infing hirletul linga radacina si-l misc putin pina simt ca s-a dizlocat, apoi pot sa o scot fara probleme cu mina. Scot apoi usor hirletul sa nu deranjez prea mult iarba, tasez usor, si nici nu se cunoaste unde a fost ditamai papadia. Treaba asta o fac inainte sa se deschida florile . Dar ele sint perseverente si nu se lasa asa usor...apar altele :cry: ...asta pina te obisnuiesti cu ele :rofl: .
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
se pot folosi erbicidele pentru buruieni cu frunza lata, asa le spune in magazinele fitosanitare. nu afecteaza gazonul.
 

nutilepadat

Active Member
Tranda draga ,vorba lui Defne ,nu fii suparata ca ai papadie ,ce as vrea sa am si eu sunt o mare amatoare de salata de papadie...si in plus e foarte bebefica in multe afectiuni,e buna si de ceai iar florile sunt bune de sirop,sper sa nu te supar cu ideea mea :rofl:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Nu superi mult :x ci foarte mult :rofl: .Nu,glumesc. :ingeras:
Cind devine covor deja incepi sa trepidezi de nervi.Eu nu am chiar asa dar oricum ma scoate din minti cind vad ca eu o stirpesc si ea rasare la loc.
De anul asta Roundup scrie pe ea :evil:
 
Varianta simpla: DICOPUR, diluat la jumate din cat zic ei pe eticheta, suflat cu pompa ....eventual 2 maini... ramane o iarba frumoasa, zici ca-i gazon...
 

nutilepadat

Active Member
Gabiuta a spus:
Nu superi mult :x ci foarte mult :rofl: .Nu,glumesc. :ingeras:
Cind devine covor deja incepi sa trepidezi de nervi.Eu nu am chiar asa dar oricum ma scoate din minti cind vad ca eu o stirpesc si ea rasare la loc.
De anul asta Roundup scrie pe ea :evil:
Asa este Gabiuta ...dar eu ma gandeam la sanatate :oops:
 
Sus