cum aflu ce fel de pamant am?

riana

Active Member
m-ar interesa sa stiu daca am pamant acid in gradina.exista ceva teste pe care pot sa le fac? :? asa cum sunt testele sa afli duritatea apei. :)
 

riana

Active Member
da sunt comune dar prin gazon mai apare si cate un stuf din acela care creste pe marginea baltilor
 

riana

Active Member
cresc burieni ca am mai pus si gunoi de oaie plin de seminte de burieni. :rofl: in unele parti am pamant galben si ca sa-l afanez am pus nisip si gunoi :) e bine? :?
 

sicora fabian

Active Member
Da, este foarte bine.
Pentru pH am auzit ca sunt de vanzare truse cu hartie indicator sau alte pHmetre. In Iasi nu am vazut!
 

riana

Active Member
mi-a dat cineva un aparat de masurat ph-ul dar nu stiu sa-l folosesc . poate stie cineva si ma ajuta. tot ce stiu este ca trebuie bagat in pamant :) este cam vechi. are un comutator si langa scrie moist, light si inca ceva dar nu se vede ca e sters. l-am bagat in pamant dar la moist arata o valoare si la light alta.va rog ajutati-ma
 

sicora fabian

Active Member
Riana, cred ca este si pentru umiditate si pentru luminozitate, pe langa pH.
Din imaginea ecranului ar reiesi ca este intuneric, solul este uscat si pH 8.
 

riana

Active Member
ma gandesc ca daca mut comutatorul pe pozitia unde nu se vede ce e scris imi arata ph-ul? ca moist poate e cum zici tu pt umiditate si light pt luminozitate
 

riana

Active Member
am descoperit ce scrie acolo unde nu se vede ph :rofl: asa este se muta comutatorul pt fiecare depinde ce vrei sa masori.pt ce foloseste masurarea luminozitatii? pt solar? si cat ar trebui sa fie luminozitatea?. mersi fabian
 

Mosu Tuti

New Member
Buna ziua. Sunt foarte nou in gradinarit si eu vreau sa aflu PH-ul solului din curte si pentru ca sunt ing. electronist m-am apucat de studiat. Am citit pe google aproape tot despre PH-metre. Cred ca iti mai trebuie doua sonde, una martor si una careia ii variaza tensiunea in raport de PH. Nu cumva are si niste mufe de conectare a sondelor. De obicei sondele sunt din sticla si foarte fragile. Din ce sunt facute sondele dumneavoastra ? Poate puteti indica o marca sau o serie. Inca mai studiez si incerc sa construiesc unul. Multumesc, Mosu Tuti.
 
Sus