Cui ii plac Asclepiadele si de ce...

gino

Member
Pentru ca suntem putini noi cei carora ne plac aceste minunate plante, se naste intrebarea : de ce ne plac ?
Stiu. Sunt destul de multi colectionari de plante care au si cateva ghivece cu Asclepiade printre florile lor preferate.
Unor le plac aceste plante, altii le privesc ca pe niste ciudatenii, sunt si unii ( destul de multi ) care cred ca sunt ...carnivore si ca se hranesc cu ...muste si asa mai departe.
Inainte de a raspunde eu de ce imi plac mie aceste plante, sa vedem cui ii plac si mai ales : de ce ? :D
 

enya

Member
de o vreme a inceput sa-mi placa si mie aceste plante...primul lucru care ma atrage la ele sint florile...forma,culorile...sint niste plante interesante...am si eu una dar nu stiu ce e...probabil cind v-a inflori cineva imi v-a da raspunsul.
 

andre

Member
In primul rand pentru florile lor spectaculoase, care uneori zici ca provin dupa alta planeta. Dintre suculente sunt cele mai interesante, pentru ca au atat florile cat si trunchiul interesante.
Poate ca sunt cactusi la care sa ma incante florile mai mult pentru ca sunt mai mari, dar culoare in general este uniforma, pe cand la Stapelii desenul florile este diferit, uneori chiar si la aceeasi specie ( S. variegata ).
Celelate suculente, cum ar fi Gasteriile, Haworthiile au corpurile interesante, cu diferite desene, culori si forme, in schimb au florile nespectaculoase, daca nu chiar neinteresante, cel putin pentru mine.
Anul asta mi-am imbogatit colectia de Asclepiade si abia asteptam sa vad daca au boboci si apoi sa le vad florile. Le cunoasteam dupa internet, dar nu e aceelasi lucru ca atunci cand infloresc la tine in colectie. Mai ales ca unele flori, privite cu ochiul liber nu ma incantau prea tare, dar dupa ce le-am facut poze si le-am vazut pe calculator am ramas extaziata. De aia e nevoie si de un aparat foto bun, ca sa poti obtine maximul de la o floare de Asclepiada.
In al doilea rand imi plac pentru ca se cresc usor, lastaresc abundent, iar unele infloresc si dupa ce cactusii nu mai vor sa ma incante cu flori.
As putea spune ca exista si un minor dezavantaj in cresterea acestor plante, cel putin pentru mine care sunt la milimetru cu spatiul, ca atunci cand cresc si fac colonii mai mari, au nevoie de mai mult spatiu intre ghivece.
Dar este un minor dezavantaj fata de placerea pe care mi-o creeaza privindu-le!
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Imi plac florile lor si nu ma sperie mirosul neplacut. Insa e o lupta permanenta sa le tin in viata. D-aia nici nu ma intind foarte tare. Vreau sa le cunosc bine-bine inainte de urmatoarea miscare.
 

IZA

Active Member
Mie imi plac in special pt florile foarte interesante . Imi place sa le ating florile , sunt deosebite. :D Imi plac suculentele :D
 

Nick.A

Member
Ceea ce ma fascineaza la Asclepiade sunt florile,diferite de ale altor plante,carnoase,cu un desen pe petale, fenomenal,aproape ca o amprenta proprie(n-am studiat desenele inca dar nu cred ca sunt doua flori identice ca model al desenului).Nici chiar mirosul lor deosebit,ca sa zic asa,care ar pune unele nasuri simandicoase pe fuga,nu m-ar face sa renunt la ideea de a colectiona cat mai multe.
Unele au si lastarii frumos decorati cu pete colorate,ceea ce le face si mai atractive.Daca mai adaug si faptul ca le ud cand imi aduc aminte si nu se supara :) ,pot spune ca le iubesc din suflet.
Numai bine si Asclepiade sanatoase si cu cat mai multe flori!
 

gino

Member
Vad ca nu se mai incumeta nimeni, asa ca am sa va spun si eu de ce imi plac aceste plante.
In primul rand ca sunt deosebite prin coloritul lastarilor si mai ales al florilor. Si prin diversitatea uimitoare a florilor.
Daca Haworthiile au acelasi tip de flori, aproape indiferent de specie, la fel si Gasteriile sau Aloele, ei bine Stapeliadele se intrec in forme, culori si marimi.
Apoi urmeaza modul de cultura, foarte apropiat de cel al cactusilor, c-am cu acelasi substrat, expunere si iernare.
Cu cateva exceptii, nu sunt plante pretentioase.
Infloresc relativ usor, marea majoritate a speciilor.
Se inmultesc destul de usor, cea mai utilizata metoda fiind cea vegetativa, prin butasire.
Revin la flori, pentru ca acesta este scopul final si estetic.
Sunt unice !
 

Nick.A

Member
Buna ziua tuturor!
Dupa cum observ,suntem toti de acord ca florile ne atrag in mod special la Asclepiade.
 

gino

Member
Asa este, suntem atrasi de florile Stapeliadelor.
Sa nu uitam totusi ca florile reprezinta penultima etapa in scopul plantelor de asi perpetua specia.
Fructele sunt si ele destul de ciudate, ca si semintele dealtfel.
 

Nick.A

Member
Chiar ma uitam azi la fructe de Asclepiade,fotografiate de Andre si ma minunam cat de colorate si interesante sunt.
 
Sus