Ctenanthe si Kalanchoe thyrsiflora

VreauSaStiu

Member
Zic si eu ! :)

magda a spus:
A doua planta cred ca este Kalanchoe thyrsiflora . Seamana cu asta http://www.lithops.net/images/Crassula/Kalthy4078.JPG ?
Daaaa! seamănă perfect cu ce am eu ... da' o denumire mai românească n-are, că mi se-noadă limba cu ea :rofl:
gabiee a spus:
sa ma ajutati si pe mine sa identific floricica mea :D
http://gabiee.sunphoto.ro/una_alta/23728912
http://gabiee.sunphoto.ro/una_alta/23728916
toata vara nu a inflorit ... bulbul e de marimea unei nuci mai mari ....
După cum sunt dispuse florile (in cerc) ar putea fi Amaryillis paridisicola – daca are miros asemanator cu al narciselor :oops: Detalii, aici: http://www.bulbsociety.org/GALLERY_OF_T ... yllis.html
 

VreauSaStiu

Member
Of si ioi ! :(

alfa a spus:
Prima e maranta, a doua nu stiu :oops:
Maranta bănuiam eu c-o fi, dar Maranta si mai cum ? C-am căutat de-am ametit si nu găsesc nici poze nici descrieri care să-i semene :( Planta mea, are frunze inguste, mici de 3-5 cm si purpurii pe revers, dar petiolurile lungi de peste 15 cm si verticale, ferme, nu cu tendinte blegoase ca la celelate . Si nici nu-si pliază frunzele seara.
Bănuiesc eu că are cam aceleasi "tabieturi" cu celelalte surate, dar mna ... mi-ar place să stiu exact cum o cheamă :)
Cum se spune: "Fiecare cu scatii lui ... eu, cu toată colivia!" :giggle:
 

VreauSaStiu

Member
IZA a spus:
e o calathea..... cauta sa vezi de care e :wink:
Imi pare sorry si cu regret, am căutat toată seara, dar nu i-am găsit un al doilea nume potrivit:( ... si deja e ora 2 (douăăă !!! ):aoleu:
:cascat: Si mă duc la culcare că mor de somn :whew:
Noapte buuunăăă ! :pa: :pa: :pa:
 

cory_helen

Active Member
este o aglaonema... o sa caut si cealalta denumire... am avut si eu, dar a murit, ca e cam sensibila... :D
 

VreauSaStiu

Member
Ctenante setosa-i !

Multumesc fetelor ! :hug: muah, muah ! :* :* pentru fiecare.
Am dibuit-o :rofl: e Ctenante cum a spus Kati ... si incă una betivă că-i zice Ctenate setosa:giggle: Si ia uitati ce descriere i-am găsit pe un site: "Ctenanthes sunt strâns legate de Calateas - ambele sunt ochi-prinderea şi dificil să crească. Ele au o listă lungă de urăşte - lumina directa a soarelui, la temperaturi sub 60 F, apa rece sau dur şi hrănire după re-potting. (iertati traducerea in viziune Google)... deci avea dreptate si cory_helen, că-i o mofturoasă... da' las' că poate-o dezvăt :nu-i nimic:
Acu mă intreb - si vă intreb pe care stiti - ce-o fi insemnând ochi-prinderea aia ? :gandit:
 

carmenushka

Active Member
Re: Ctenante setosa-i !

VreauSaStiu a spus:
Acu mã intreb - si vã intreb pe care stiti - ce-o fi insemnând ochi-prinderea aia ? :gandit:
:tavalit: mortala traducerea google
Asta cu ochi-prindere imi aduce aminte de copacul care face oua pe care-l descoperise Edel(eggplant)
Facand traducerea inversa in spirit google ochi-prindere trebuie sa fie eye-catching adica pe romaneste "care atrage privirile" si de fapt vrea sa spuna ca planta este foarte decorativa
 

cory_helen

Active Member
da, carmen, asa trebuie sa fie... tare si goagal...

eu personal am incercat sa o prind de vreo 3 ori... vara... nu-i place caldura, nu-i place soarele... imediat isi ruleaza frunzele...

nici nu stiam unde sa o tin... la birou fetele o tin pe o masa in birou, deci in interior... nu la geam direct...

seamana si cu marantha ca intolerante, dar marantha e mai prietenoasa...
si vara o bag in casa, cand sunt zile de canicula...

asta e tare mofturoasa si desi imi place mult, am renuntat la ea... :D
spor la cresterea si ingrijirea ei... :wink:
 

Kati

Active Member
Cu placere :D
Eu am avut aceasta planta ani de zile si nu mi s-a parut mofturoasa deloc. Poate si pentru ca din prima am reusit sa-i creez conditii prielnice. Am udat-o cu apa de la robinet, statuta, bineinteles, si mi-a si inflorit vreo 2-3 ani la rand. Este adevarat ca dupa vreo 6-7 ani a murit, dar luand in considerare cat de mofturoase sunt calatheele, maranta si probabil si stromanthele (ultima inca nu mi-a facut figuri) - eu zic ca totusi merita incercat. Spun asta fiindca si Ctenanthe face parte din familia lor.
Plantele mature odata si odata vor muri si vor creste puisori pe langa ele.
VreauSaStiu, pune-o undeva unde sa aiba soare prin perdea macar 1-2 ore, si sa aiba caldura si iarna (cca 19-20 grade). Si lumina multa tot timpul anului. O uzi cand pamantul nu mai este ud la suprafata.
Inmultirea este foarte simpla, scoti un pui cu radacini ca lumea, si il plantezi intr-un ghiveci mic pentru inceput.
Iti doresc succes! :D
 

VreauSaStiu

Member
Re: Chiar asa, curata distractie ! :rofl:

carmenushka a spus:
:tavalit: mortala traducerea google
Facând traducerea inversa in spirit google ochi-prindere trebuie sa fie eye-catching adica pe romaneste "care atrage privirile" si de fapt vrea sa spuna ca planta este foarte decorativa
De când am descoperit treaba cu traducerea Google, îmbin utilul cu plăcutul (mă si informez, mă si distrez copios), de fiecare dată când citesc despre câte o plantă :nu-i nimic: Trebuie să notez pe un notepad, câteva "perle Google", că prea sunt haioase :)
 
Sus