Cresteri ciudate si aberatii la suculente

andre

Member
Nu cred ca ar fi trebuit sa las butasii acolo chiar daca este toamna. I-am pus mai la umbra, desi soarele nu cred ca mai e asa puternic ca sa se arda. Nu am pus decat plantele mature, inapoi la locul lor, in soare.
Sau poate ca ar fi trebuit sa nu despart atat de drastic butasii si sa nu fac ghivece separate numai cu lastari subterani care aveau radacini mici... :gandit: :nu stiu:
Senecio stapeliformis care a fost in aceasi situatie, vad ca ii merge destul de bine si l-am pus imediat dupa transplantare la soare, langa celelalte Asclepiade. Dar acela are culoare mai inchisa si poate se apara mai bine, pe cand Caralluma are butasii subterani aproape albi.
 

gino

Member
Se stie ca unele specii de Aloe, Agave sau Haworthia, dar nu numai, au un mod mai special de lastarire. Unele radacini principale in loc sa se indrepte in jos asa cum ar fi normal, se curbeaza si ajung aproape de suprafata solului, iar varfurile lor se transforma in lastari care ajung la suprafata. Dar acest lucru nu se intampla intotdeauna, din cauza duritatii solului sau a marimi insuficiente a ghiveciului si atunci radacinile respective sparg peretii ghiveciului sau ies pur si simplu prin gaurile de pe fund, chiar daca ele au fost obturate cu pietre.
Daca nu credeti, priviti :
http://gino.sunphoto.ro/Ciudatenii_vege ... JGSYMPTTVY
 
Sus