Crassula aproape bonsai

redknee

Member
na ce sa mai, l-am tuns si l-am legat si a reactionat excelent la sarma! se indoaie cum ii ceri! minunat de usor de lucrat cu el.
i-am dat forma la crengi cum o doream sa se vada toate si sa formeze o coroana frumoasa si acuam astept vreo 3-4 saptamani pana sa scot sarmele.
sunt multumit! :)
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Eu nu ma pricep la bonsai de loc,de loc (citesc cu placere aici,asta e altceva) dar imi dau seama ca Sash putin mai dur poate a pus punctul pe i.Ceea ce vroiam sa spun de fapt este ca (,) crasulaceele au un ritm de crestere foarte lent.De fapt imaginile nu mai apar asa cum le-ai pus tu :( .Refacerea dupa o tundere dureaza deci daca chiar vrei sa modelezi plantuta trebuie sa te inarmezi cu multa rabdare.De asemenea trebuie sa stii foarte bine cind si cum sa le uzi.Nu au acelasi regim ca alte plante.
Scuzati va rog daca am zis ceva nelalocul lui.Am incercat si eu sa ajut putinel :oops: cu o informatie :oops:
 

redknee

Member
de udat o ud doar dupa ce se usca pamantul si pare sa-i mearga bine... nu da semne de probleme, au aparut frunze noi unde am taiat, de pus pe sarma s-a pus usor de tot, crengile au fost foarte usor de indoit parca sunt de guma. acuma sa vedem ce iese... ii dau pace pana la anu sa-i mai creasca frunzele si crengile...
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Cu udatul chiar mult mai rar fiindca pot putrezi dintr-o data din acumulare progresiva de apa.Succes mai departe.
Nu stiu cum sa faci ca sa se vada imaginile :? in postarea de mai sus.
 
Sus