Crassula aproape bonsai

redknee

Member
e buna e proasta ? nimeni nimic? hai mai! e doar o amarata de suculenta pe care am dat 6 ron, si daca iese prost nu am ce sa ma supar :rofl:
 

lorisl

Member
si eu am o crassula, si cand am pus-o pe forum nu am prea primit raspunsuri. Ideea ii ca crassula ii chiar la limita bonsaiului sa zicem.Eu unu vrea sa fac din crassula mea ceva micut 10 15 cm.bafta cu ea, desi nu o sa ai nevoie ca nu ii deloc pretentioasa.
 

alien.alin

Member
Am avut si eu o Crassula pe care tot bonsai am vrut s-o fac...insa nu mi-a placut cum se dezvolta...si acum e la ai mei in balcon...ii place mai mult acolo din cate am observat...
 

Sash

Active Member
Si eu am avut mai demult o crassula si din cate tin minte "crengile" nu-s prea flexibile asa ca ai grija cand pui in practica desenul cu sageti.
 

vali

Active Member
Moderator
Desi exista adevarate opere de arta din suculente http://jimsmithbonsai.com/Plant%20Info% ... IA_125.JPG http://jimsmithbonsai.com/Plant%20Info% ... RIA_82.JPG http://www.artofbonsai.org/galleries/im ... t32X29.jpg , eu unul nu reusesc sa le apreciez (ma refer la specii si la modul de lucru, nu la ce au reusit sa faca altii cu ele :) ).
Asa ca, mi-ar fi usor sa spun: taie de aici, taie de colo, indoaie dincolo... Insa s-ar putea ca planta sa nu fie de acord, iar eu - cum n-am lucrat cu speciile in cauza - habar sa nu am.
Deci, imi pare rau, nu stiu cu ce as putea sa te ajut...
 

redknee

Member
pai vali ce vrea planta nu ne intereseaza :) vreau doar o idee de tuning pt ea sau macar daca ideea mea e buna sau ce imbunatatiri sa aduc la idea mea :)
daca moare moare
 

lorisl

Member
Portulacaria alea is si foarte faine, nu stiu cat de mici is frunzele in realitate da din pozele pe care le-am vazut pana acum par f mici.Totusi cred ca ii mult mai usor sa faci ceva dintr-o portulacaria decat dintr-o crassula, si trunchiu pare mai lemnos, si planta in sine arata mai mult a copacel.Si sa nu uitam ca is greu de gasit, eu unu nu am vazut de cumparat prin cluj asa ceva, deci numa daca faci comanda de pe net.
 

vali

Active Member
Moderator
Redknee, ce sa-ti spun despre o planta pe care nu am avut-o in mana (sau in raftul de pe balcon :rofl: niciodata? Nu stiu cum raspunde la tunderi (sau cand e mai bine sa fie acestea facute), nu stiu CAT iti poti permite sa tai dintr-o ramura, fara sa pui planta in pericol, nu cunosc specia... Te rog nu te supara... Asteapta, poate iti raspunde altcineva.
redknee a spus:
pai vali ce vrea planta nu ne intereseaza :) vreau doar o idee de tuning pt ea sau macar daca ideea mea e buna sau ce imbunatatiri sa aduc la idea mea :)
daca moare moare
Sau, daca asa stau lucrurile, incearca sa intrebi aici [text modificat de moderator]
 

Sash

Active Member
redknee a spus:
pai vali ce vrea planta nu ne intereseaza :) vreau doar o idee de tuning pt ea sau macar daca ideea mea e buna sau ce imbunatatiri sa aduc la idea mea :)
daca moare moare
Redknee cred ca pierzi esentialul din toata povestea asta cu bonsaii. In centru se afla planta, organism viu care trebuie modelat astfel incat sa arate cat mai bine. Evident asta depinde de gusturi insa constanta este sanatatea si "fericirea" plantei. Daca te intereseaza numai forma mai bine te apuci de sculptura, pictura etc.
Nu-mi place nici ca o privesti prin prisma pretului platit pe ea - daca nu iubesti si nu respecti plantele in sine nu vei ajunge nicaieri cu bonsaii.
 

redknee

Member
nu e vorba de pret... si nici de respect si nici de pictura sau sculptura :)
nici macar de forma dar ceva vreau sa fac cu ea ca deaia am luat-o.
toti stiu ca atunci cand te apuci de lucrat pe un copac ai sanse sa-l trimiti la cele sfinte... nu? deci mi-am asumat asta si acuma as vrea sa-l modelez :)
 

bandi87

Member
sash are dreptate in privinta legaturii dintre om-planta in arta bonsai. Insa mai e un lucru. Foarte multe specii nu le place sa le modelezi drastic. Adica sa le shimbi directia de crestere foarte mult...sa tai foarte mult din ele si asa mai departe. Trebuie sa te adaptezi si tu conform plantei intr-un anumit fel, nu poti sa doresti ca doar planta sa faca cum vrei tu. Uitate la toata treaba asta cu bonsaii ca la o relatie :rofl: , trebe sa fie compromisuri din ambele directii.

cel mai bun sfat e sa te documentezi bine de tot si sa vezi ce ii place plantei tale...si sa incepi cu pasi micuti si cu timpul o sa-ti dai seama ce poti sa faci si o sa alegi din posibilitati...

(nu de alta da vorbesc din experienta :rofl: nu ma leg de tine....am "terminat" multe plante cu atitudinea asta ca "uai ce idee am...hai la treaba")

bafta cu ea :)
 

redknee

Member
nu ma supar nici daca se ia cineva de mine doar ca daca nu incerc nimic nu o sa invat nimic si nu o sa fac nimic... da e un risc sa-l kilaresc... mi-l asum si sper sa fie bine :)
 

bandi87

Member
pai daca tot vrei sa inveti...baga google-ul si documenteazate....informatii poze etc sunt destule...doar sa le gasesti :) si apoi te apuci de kilarit :rofl:
 

vali

Active Member
Moderator
Redknee,
daca tot ti-ai asumat si riscul de a o pierde in urma interventiilor, de ce nu te incumeti sa experimentezi? Zici ca ai o idee despre cum ai vrea sa arate... da-i curs!
Ce poti pierde, inafara de ceea ce esti deja dispus sa pierzi?

Pe de alta parte, poate fi si distractiv si educativ in acelasi timp...
 
Sus