Covoras cu muschi de padure (Saikei)

cornelia

Fondator
Membru staff
Sena
Trimis: Vin Ian 06, 2006
Am gasit niste bucati de muschi cu radacina si vreau sa le plantez ca sa obtin un covoras.
Stiti ceva despre ei? O sa reusesc?
Multumesc!

mflorian
Trimis: Sam Ian 07, 2006
daca le poti asigura umiditate permanenta, vei reusi. Eu am adoptat urmatoarea solutie:
Muschii nu au radacina cu care sa absoarba apa, radacina lor este doar un sistem de prindere. Nu trebuie plantati ca plantele cu radacina, poti sa-i toci si sa-i imprastii pe suprafata dorita. Daca au umiditate, din fiecare fragment va rezulta o noua planta.

vali
Trimis: Vin Ian 13, 2006
Florian, tot respectul!
Este primul peisaj (saikei) pursânge românesc pe care-l văd şi este demn de toată consideraţia. Primul care să fie conceput în adevăratul spirit al acestui gen de compoziţie.
Prin simplitatea sa, te atrage şi-ţi permite să-l savurezi.
Japonezii spun "mai puţin înseamnă mai mult", în sensul că simplitatea lasă mai mult spaţiu de exprimare artistului. Făcând abstracţie de aspectul de "neterminat" de pe margine, compoziţia este de un echilibru şi o linişte aproape naturale, la care-şi aduce aportul şi unghiul sub care cade lumina la momentul fotografierii. Este o poartă deschisă către "a-ţi închipui mai departe".
Jos pălăria! Tre' să ai suflet pentru aşa ceva...

mflorian
Trimis: Vin Ian 13, 2006
Pai, mi-au deschis apetitul bonsaistii si cum iarna nu prea am ce face prin gradina...
vali a scris:
Făcând abstracţie de aspectul de "neterminat" de pe margine...
e foarte proaspat, n-are decit vreo 3 saptamini (si e la a doua tentativa), inca nu s-a acoperit cu muschi peste tot.
Prima data am esuat deoarece dupa ce s-a intins muschiul peste tot nu am mai putut uda substratul suficient. Asa ca l-am desfacut si l-am refacut ca o insula. Intre peretele vasului si insula e loc gol ca un fel de canal, unde torn apa. S-ar putea sa-l desfac din nou si sa fac o "plaja" cu nisip intre muschi si marginea insulei, daca muschiul nu se intinde pina la margine. Iarna abia este la jumatate asa ca ma pot juca in liniste. Cu atit mai mult cu cit am avut inspiratia sa lipesc pietrele de fundul vasului dupa ce le-am gasit locul potrivit.

vali
Trimis: Vin Ian 13, 2006
Citat:
Prima data am esuat deoarece dupa ce s-a intins muschiul peste tot nu am mai putut uda substratul suficient.

Într-adevăr, udatul muşchiului este o problemă pentru că apa "alunecă" pe el. Eu procedez astfel: îl "pufăi" bine, după care îl las câteva minute. Apoi udarea se poate face normal, muşchiul permiţând trecerea apei în substrat.
Citat:
am avut inspiratia sa lipesc pietrele de fundul vasului dupa ce le-am gasit locul potrivit.

Tu ai găsit intuitiv calea cea mai bună. În realitate, chiar aşa se procedează: pietrele se lipesc de fundul vasului.
Citat:
S-ar putea sa-l desfac din nou si sa fac o "plaja" cu nisip intre muschi si marginea insulei,

Mi-e teamă să nu se piardă tocmai acea simplitate de care vorbeam şi care-i dă valoare.
Dar... Tu eşti creatorul, tu decizi. Şi apoi, vorba ta: iarna-i lungă.
Însă crede-mă, eu l-aş păstra aşa cum e, cu menţiunea că aş umple şi marginea lăsată pentru udare.

osa
Trimis: Vin Ian 20, 2006
Florin, ce ai folosit pe post de substrat?

mflorian
Trimis: Vin Ian 20, 2006

50% pamint de gradina si 50% turba.
osa
Trimis: Vin Ian 20, 2006
Mersi.
Imi place foarte mult ideea, sincer prima data vad asa ceva realizat de cineva. La vara ajung si eu prin munti si sigur voi incerca.

Vad ca muschiul sta pe ceva, ceva sub forma de disc.
Sub chestia aia pui amestecul de pamant cu turba sau chiar chestia aia reprezinta amestecul?

osa
Trimis: Vin Ian 20, 2006

Shohin
Trimis: Joi Mar 02, 2006

MF
Eu zic sa lasi insulita asa cum e, la fel se procedeaza si cu bonsaii din ghivece. Se mai lasa locuri pe unde sa patrunda apa. Sper ca turba e deasupra Mai am o recomandare: sa acoperi muschiul cu un capac semitransparent alb sau cu o folie alba. Muschiul creste mult mai bine sub ele.
osa:
Muschiul hiberneaza vara si este activ de toamna pana primavara. Asta ca sa stii cand e timpul oportun pentru recoltare. Eu vad muschi in parc atat de mult ca as putea lua o roaba. Nu e cazul sa ajungi in padure. Asta de oras e mai... aclimatizat.

Aprilia
Trimis: Joi Mar 02, 2006

1. puteti sa-mi spuneti: se poate gasi cumva muschi si la florarie/sera ? daca da, stie cineva in Buc.?
(Shohin: in ce parc? )
2. de asemenea, arac imbracat in muschi (cred ca stiti despre ce vorbesc) unde in Buc.?

Shohin
Trimis: Joi Mar 02, 2006

1. Muschi de vanzare nu am vazut. In pepiniere gasesti muschi crescut natural in ghivecele cu arbusti. Dar e plin de melci, asa ca mai bine scapi de el...
#Parcul din Drumul Taberei - langa Piata Moghioros. Dar cred ca in orice parc gasesti parcele cu muschi si chiar in Gradina botanica. Nu se supara nimeni daca iei putin...
2. Araci cu muschi nu am vazut, dar daca te referi la sulurile acelea care se pot umezi si pe care se infasoara diverse plante agatatoare, de ex. Scindapsus, am vazut sigur la Bricostore si parca la Praktiker.
 
Sus