Cosmos cu miros de ciocolata

thea

Member
L-am achizitionat in ghiveci,a inflorit toata vara in ghiveciul mare in care l-am transplantat,cu mirosul m-a convins mai putin dar florile sunt superbe,acum nu stiu ce sa fac cu el.
Este imbobocit si cu flori dar nu stiu cum sa-l trec peste iarna.
Va rog mult sa ma sfatuiti ce sa fac cu el ca sa ma bucur si anul viitor de florile lui.
 

victoria222

Active Member
Thea, Cosmos este o planta anuala, din cate stiu eu, si singura metoda de a te bucura de ea si la anul este sa ii culegi semintele dupa ce se coc si la primavara sa le semeni in gradina. Cat despre mirosul de ciocolata...pacat ca nu te-a convins, inseamna ca e un alt truc de marketing. Culmea e ca am citit chiar si intr-o revista, "Gradina mea de vis" despre acest Cosmos care are miros de ciocolata. O fi mirosind doar la o anumita temperatura, sau noaptea.. :?
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Acest tip de cosmos (Cosmos atrosanguineus) este planta perena ce rezista in gradina la temperaturi scazute (-10 C). Nu poate fi propagata prin seminte, deoarece nu produce seminte viabile.

Am vazut-o si in Hornbach iar pe eticheta aparea ca rezistenta la frig pana pe la -10 C. Cum radacina e un tubercul, nu cred ca iti va fi greu sa o pastrezi peste iarna. Lasa ghiveciul intr-un loc ceva mai racoros din casa iar peste iarna poate ar fi bine sa reduci udarile insa sa nu le elimini complet. Tuberculii cresc pe perioada iernii, de aceea e bine ca pamantul sa nu ramana complet uscat.
 

nick1971

Active Member
am si eu aceasta planta, si am citit ca toamna se scot tuberculii, se pastreaza intr-un mediu uscat si racoros, si se replanteaza la primavara, inca n-am facut-o dar urmeaza
 
Sus