Copac necunoscut

bradut

Well-Known Member
Am luat niste pui de la baza unui copac si nu am idee ce ar putea fi. Multumesc anticipat pentru orice sugestie.

 

bradut

Well-Known Member
Nu e jugastru. Cu prima ocazie am sa fac o fotografie si copacului mama. Pare ceva deosebit. Era si singurul in parcul respectiv, din cate am observat.
 

IZA

Active Member
Sigur este deosebit si nu e de pe la noi. Am cautat la stejari dar nu l-am gasit. Frunzele sunt foarte ciudate , am gasit asemanatoare dar nu identice asa ca .... mai trebuie cautat. Ar fi bine daca am vedea si"fructele " sau florile ca ne juta la identificare mai exacta.
 

IZA

Active Member
Si daca tot am cautat pe la stejari, tot n-am gasit si eu stejarelul asta ciudat si frumos , poate il stie cineva? M-am speriat cand l-am vazut . Chiar e ciudat , zici ca-i din hartie .Si celalalt tot copacel este dar sunt foarte multi acolo ca asa au fost pusi adica un fel de aruncat. Sunt specii ornamentale asta sigur ca sunt adusi de cineva specializat dar pusi acolo saracii ca nu aveau ce face cu ei atunci si asa au ramas . Ce-or fi , ca nu stie nimeni :?

 

fixpix

Active Member
nu e din ala care face flori sau ce is de zici ca is asa niste ciorchini verticali rosiatici/maronii si florile foarte compacte si marunte?

la ai mei in sat sunt cativa din astia...

daca nu ma INSEL !

:)

da cu numele lui tot nu v-as putea ajuta...
 

fixpix

Active Member
da iudit. ce le ai! ti-ai dat seama din descrierea mea. da. nu e! am vazut unu aseara langa ABC si m-am holbat bine. nu e!
mi-am dat si io cu parerea...
:rofl:
 

bradut

Well-Known Member
Multumesc, fixpix si iudit, ca ati pomenit de otetar. Am vazut intr-o curte copacul asta si chiar vroiam sa stiu ce e. Si acum, cautand pe net, mi-am dat seama ca asta e. :D

In ceea ce priveste copacul necunoscut, promit ca vin cu detalii de la copacul mama, cand ajung prin zona.
 
Sus