Conteaza pH-ul?

miki70

Active Member
Sini deocamdata nu pun ingrasamant pt ca doar ce le-am schimbat pamantul. Pe punga scrie ca nu se face fertilizare decat dupa 6 luni.
Fleur am citit si pe alt site si spun ca se pune o lingura de otet la un litru de apa sau pe altul spune ca se pune o masura de 20 ml dar nu spune la cata apa. Nu e prea putin o lingurita asa cum spui tu?
 

sini

Well-Known Member
Cantitatea de otet depinde de ph-ul apei in care il pui.
Trebuie facute mai multe incercari pana nimeresti cantitatea de otet necesara
 

miki70

Active Member
Cornelia asa scrie pe punga. Spune ca pamantul are substante nutritive si ca deabia peste 6 luni se poate pune la flori ingrasamant.
Sini cred ca o sa pun o lingurita la un litru apa plata. Sa vad dc le merge bine. Violetele sunt in stare deplorabila, a tb sa le tratez pt un mucegai si astfel au fost distruse si ele. :( Sper sa vad o imbunatatire a lor.
 

Fleur

Active Member
Eu folosesc numai apa de ploaie si folosesc vin rosu dar nu de fiecare data ci 1-2 ori pe luna. Am violete de multi ani, din astea obisnuite, dar n-am avut probleme cu ele si infloresc mereu chear daca nu le pun regulat ingrasaminte.
 

miki70

Active Member
Fleur nici eu nu le puneam ingrasamant la ale mele, le udam in farfuriota cu apa statuta atat. Acum am desc ca le place pamantul acid.
Eu nu am de unde sa fac rost de otet facut in casa :( . Poate sa iau o sticla si sa o las sa sr oteteasca.
 

Fleur

Active Member
Poti folosi pamantul de frunze din padure care este un pamant acid.Ai grija sa iei doar pamantul negru de deasupra fiindca nu tot pamantul din padure este bun. Iar cand ai prin casa vin rosu pune 1-2 linguri intr-o sticla de 2 l cu apa si "cinsteste" si violetele :rofl:
 

miki70

Active Member
Buna idee :rofl: . Pamant nu-mi mai tb pt ca le-am pus de la florarie iar cu adusul de la padure e fooooarte complicat. Pai uite cum fac pun o lingurita de vin rosu si una de otet la 1 lintru de apa. :wink:
 

Fleur

Active Member
Apa plata ar trebui sa fie cel putin neutra dar pe cea care o consum eu scrie ca are ph 8 ceea ce inseamna alcalin.
 

sini

Well-Known Member
Apa plata nu este neutra.Cel putin,eu nu am gasit.Uita-te pe recipiente si ai sa vezi ca scrie ph-ul.Nu chiar pe toate.Eu folosesc apa plata cu ph=6,2
 

sini

Well-Known Member
Deci trebuie sa gasim o combinatie a apei si pamantului sa obtinem un ph bun pentru violete intre 5 si 6?
 

miki70

Active Member
DA. Eu am luat pamant de la florarie cu PH normal dar are substante nutritive. Deci solutia la mine ar fi sa- fac mai acid scazandu-i PH -ul cu apa plata cu otet.
 

miki70

Active Member
Aici nu ma pricep sa-ti raspund. Cred ca da pt ca are aceleasi cerinte dar in cantit mai mici. Cand e uscat pamantul la suprafata eu pun in farfurioara putin .
 

Fleur

Active Member
Si pui trebuie sa aiba aceleasi conditii ca plantele mature ca sa se poata dezvolta frumos.
 
Sus