Conteaza pH-ul?

cornelia

Fondator
Membru staff
Haideti sa vedeti niste transformari pe care eu le pun pe seama pH-ului (o experienta similara am avut cu ani in urma cu o violeta standard bicolora - Nu Chimera!).

Ozio:
Ghiveciul 1


- floare uriasa, pendenta, cam 5 cm, dantelata
- mov straveziu cu margini spre grena pal

Ghiveciul 2


- floare medie, 4,5 cm, semi-dubla, dantelata cret, pendenta
- culori intense mov inchis cu usoare irizati grena

Ghiveciul 3

- floare medie, 3 cm, semi-dubla, margini crete
- culori intense, roz cu margine grena si fanteze mov
 

miha

Member
Care ar fi ph-ul optim pentru violete? Am una care plange ca trebuie schimbata urgent si am in casa numai pamant pentru plante acidofile cu ph 5-6... Oare ...merge? :?
 

Dirtyangel

Member
Cornelia nu prea am inteles, adica in toate cele trei ghivece era aceasi specie si s-a transformat asa mult din cauza ph-ului?
Si ce ph era in fiecare ghiveci?
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Da, aceeasi varietate de violeta pusa in 3 ghivece (3 plante identice). Aceleasi ghivece, aceeasi lumina, aceeasi varsta. Singurul care putea fi diferit era pH-ul. Din pacate n-am avut un instrument cu care sa masor exact ca sa stim valorile.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Eu am folosit acelasi sol pentru multe plante, insa banuiesc ca la violetele astea apa a spalat diferit solul. De unde si rezultatul. N-am cum sa fiu sigura, pot doar sa presupun.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Nu inteleg la ce te referi, dar e ca un cantec cu mai multe interpretari. Cantecul, partitura e aceeasi. Difera interpretul (conditiile de mediu, respectiv pH-ul).
 

Erwin

Member
Planta mama e mov, planta din ghiviceiul 3 e un roz. Intrebarea era daca exista vreo posibilitate sa inmultesti nr. 3 in varianta in care arata acum,a dica cu flori roz.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Nu Erwin: planta trebuia sa infloreasca asa cum e cea din ghiveciul 3. Pe langa modul corect de inflorire (3) a mai existat varianta (1) si (2).
 

miki70

Active Member
Am schimbat ieri pamantul la violete pt ca nu le mai mergea deloc. Am cumparat pamant pe care scria ca are PH 7-7,2 (neutru) Astazi am citit ca de fapt tb sa iau un pamant acidofil cu PH 5-6 . Ce mai pot face acum? Nu vreau sa le mai deranjez inca odata. Pot schimba PH-ul cu otet? Cat sa pun in apa. Sau ce alta varianta mai exista? Helppppp!!!!!!!
 

Fleur

Active Member
Pune in apa de udare otet 1 lingurita/litru. Si eu folosesc tot pamant neutru dar lor din cand in cand le pun 1 lingurita de vin rosu in 2 l apa fiindca are si potasiu care le ajuta sa infloreasca.
 

sini

Well-Known Member
Atentie:intre otet si ingrasamant(daca puneti )au loc reactii nu tocmai bune pentru violete.Am patit-o;se vor inmuia.
 
Sus