Conifere la inceput de drum

Sash

Active Member
Pai... enya... probabil nu stie nimeni ce soi e si... despre modelarea ca bonsai se aplica toate sfaturile date corneliei. Mult succes cu el!
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Enya se vede treaba ca e greu de tot cu bonsaii. La mine s-a lamurit situatia: conditiile de mediu nu permit aventurarea. Ma limitez la ce a iesit pana acum. Pana ma mult la vila si la alte conditii. :oops: :wink:
 

enya

Member
chiar nu stie nimeni ce o fi???no las' ca-l aranjez eu si va arat ce a iesit...asa cum stiu eu...am eu grija de coronitza lui...
 

enya

Member
wwfffff...in sfirsit un cunoscator...multzumesc mult...sti cumva dac pot sa-l transform in bonsai?
 

sicora fabian

Active Member
AP

Tisa are cea mai mare plasticitate la tundere dintre toate coniferele(cred ca dintre toate plantele lemnoase), asa ca , spor la lucru. Daca este tisa! Are cresterile anuale cam lungi pentru marimea ei.
 

enya

Member
nu stiu daca este tisa pt ca tisa are ace...iar copacelul meu are frunzulitze marunte si lucioase...
 
se poate modela foarte frumos, fiind extrem de elastica si mai ales ca si cresterile ajuta la formarea a cea ce doreste antrenorul plantei :D In bonsai se foloseste cu predilectie taxus baccata...
 

delilu

Member
rusu lucian radu a spus:
se poate modela foarte frumos, fiind extrem de elastica si mai ales ca si cresterile ajuta la formarea a cea ce doreste antrenorul plantei :D In bonsai se foloseste cu predilectie taxus baccata...
la ce te referi ca e elastica, tisa sau taxus?
 
tisa e elastica, mai ales in faza de dinainte de lemnificare a lastarilor. Si la taxus este aceeasi situatie: inainte de lemnificare, cu ceva mai mare precautie, ce-i drept, se pot modela lastarii usor, mai ales daca se folosesc carlige de modelare si nu infasurarea cu sarma. :D
 

bandi87

Member
da taxus nu este defapt acelasi lucru ca si tisa? :? taxus e numele de familie in latina la care apartine si tisa(eu asa stiam)
 
asa e, e sa-i zic familia tisei, dar am zis asa ca sa fac distinctie intre media si restul tiselor...
Daca am creat o confuzie, scuze :oops: ...
 

sicora fabian

Active Member
Nici o problema, Lucian, se intampla si la plantele anuale ca la o anumita specie sa se foloseasca denumirea populara, iar pentru celelalte speci, la comun, denumirea stiintifica a genului ( vazdoage - Tagetes erecta, tagetes - Tagetes patula, Tagetes nana, Tagetes signata). Important este ca cel ce vorbeste, sa stie la ce se refera!
 
Sus