Conifere la inceput de drum

cornelia

Fondator
Membru staff
Am cumparat din Real Bacau aceste conifere:



Au cam 20 cm. Spuneti-mi va rog cam ce potential au ca viitori bonsai si cam care ar fi primul pas? Transplantare? Aerisirea crengutelor? Mi se pare ca sunt cam aglomerati.
 

aleynad

Active Member
Moderator
Cornelia, tot ce pot sa-ti spun este ca cel din dreapta creste incet si nu este pretentios, altceva nu stiu....ca nu ma pricep la bonsai :oops:
 

Sash

Active Member
Din cate am prins eu din mers de pe la "baieti" :) pe aici se aleg cateva crengute principale, se leaga cu sarma in pozitiile dorite iar restul se tund. Insa coniferele sunt mai pretentiaose decat altele atat in privinta conditiilor de mediu cat si in privinta "modelarii" - adica trebuie lasate sa se obisnuiasca in noua locatie si chiar si asa numai in anumite perioade "accepta" modificari drastice...
 

vladpaul

New Member
Cornelia ca sa te lutem ajuta te roc sa faci la fiecare pomisor in parte poze din mai 4 unghiuri adica fata, spate stanga si dreapta si pe urma cred ca o sa primesti un raspuns
 

vladpaul

New Member
Cornelia pana la o prima modelare iti recomand sa ii replantezi. Dar sa ii replantezi intr-un vas mult mai mare impreuna cu tot balotul de sol, foloseste un sol pentru completare in vas cu o concentratie de cel putin 605 pietris cu o granulatie de la 3-6 mm. cand replantezi ai grija sa nu deranjezi de loc balotul de sol. Pur si simplu tragi planta din ghiveci o pui in ghiveiul nou cu tot balotul de sol si completezi pe langa cu sol nou. Ar fi de preferat sa faci replantarea cand solul este mai uscat, adica sa nu fie imediat dupa udare. Un al sfat este sa ai grija cu udatul, coniferele in general nu prea adora apa din abundenta, ar fi mai bine daca ai face o udare prin pulverizare pe coroana. Lasai in pace pana toamna viitoare si atunci o sa poti intra cu drujba in ei.
 

sicora fabian

Active Member
AP

Vladpaul, recomandarile tale par mai degraba pentru yamadori. Nu am lucrat cu rasinoase ca bonsai, dar am lucrat destul cu rasinoase ca sa nu-ti dau dreptate in totalitate. In primul rand, la transplantare se pune stratul drenant(ca de umiditatea excesiva ai spus bine). Apoi, Vali a facut conduceri de coroana pe plante de conifere nou achizitionate, deoarece acestea au balotul bine format si rezista lucrarilor.
Cornelia, asteapta mai bine si sfatul lui Vali!
 

bandi87

Member
si eu sustin cea ce zice <b>sicora fabian</b>.

Din moment ce cumperi un pin, ienupar, etc de la garden center unde sta de o vreme buna in vas..poti sa incepi sa lucrezi la el. Nu trebuie neaparat sa astepti pana la anul (cum ar fi in cazul unor copaci colectati). Aceste plante de la garden center ne fiind atinse la nivelul radaciilor de un bun timp nu vor avea mari probleme la reducerile coroanei. (adica na...asta este opinia mea bazata pe experiente proprii)

in schimb in cazul copacilor colectati trebuie avuta mare rabdare!
 

enya

Member
am cumparat acest mic copacel pe a carui eticheta scria conifere si atit...l-am cumparat bine-ntzeles cu gindul sa-l fac bonsai,dar cum nu ma pricep nici nu-i stiu denumirea si nici nu stiu daca se poate transforma in bonsai,asa ca va rog sa ma ajutatzi cu niste sfaturi,eventual denumire...
.......daca nu se poate transforma in bonsai il voi pastra asa cum este pt ca e micutz si frumusel......
 

enya

Member
ma ajuta si pe mine cineva?stie cineva ce este si daca se poate transforma in bonsai?va rog...
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Cu suparare va spun, coniferele mele au inceput sa arate rau. :x Ce naiba bonsai sa mai fac din ele, daca ele nu stau in balcon 2 zile fara supraveghere?
 

vladpaul

New Member
eu zic sa verifici balotul de sol sa nu fie invadat de ceva, o alta chestie este ca nu este recomandat sa tii conifere daca ai balconul inchis, dar nu cred ca este de vina balconul, cred ca sunt atacate de ceva
 

cornelia

Fondator
Membru staff
E vorba de un soi de mucegai printre crengutele aglomerate. Sigur le-a lipsit aerisirea, dar in numai 2 zile sa aiba asemenea reactie?
 

vladpaul

New Member
Da se poate sa aibe asemenea reactii daca coroana este ft aglomerata si umiditatea la nivelul solului este crescuta, acum eu zic sa ii faci un mic tratament cu antifungicid. Iti mai dau un sfat pe care este posibil sa il stii: Daca umbli la balotul de sol si observi ca in sol este un mucegai alb sa nu elimini acest mucegai, de fapt acest mucegai ajuta coniferele sa traiasca, radacinile coniferelor traiesc in simbioza cu acel mucegai. Dar tin sa specific ca acest mucegai din sol nu este tot una cu cel de pe ramuri, care cu siguranta este un fung.
Parerea mea si ce as face eu este sa ii aplic plantei un tratament cu antifungicid si sa o pozitionez intr-un loc unde sa aibe o ventilatie cat mai buna si in privinta udarii nu as uda decat atunci cand solul este uscat la suprafata intr-un strat de 1 cm.
Sper sa iti fie de folos sfaturile mele cu totte ca banuiesc ca ce am scris pe aici sti-ai deja.
Vlad
 

vladpaul

New Member
Si am uitat sa mai fac o specificare, nu prea este indicat sa faci o tundere a coroane acum cand planta este bolnava, in schimb poti sa faci o legare a ramurilor prin ancorarea lor de ghiveci si mai rasfirandule.
Te rog daca vrei sa pui niste poze cu pomisorii in starea lor actuala.
Nu vreau sa o spun cu suparere pentru alte persoane de pe acest forum care au ceva experienta cu coniferele dar cam asa se intampla cu plantele cumparare din supermarket. Aceste plante de obicei sunt aduse de prin olanda si de multe ori vin cu cate o boala.
 

bandi87

Member
cornelia a spus:
E vorba de un soi de mucegai printre crengutele aglomerate. Sigur le-a lipsit aerisirea, dar in numai 2 zile sa aiba asemenea reactie?
esti sigura ca e vorba de mucegai? poate sa fie paduchi din aia pufosi. Eu am vazut ca mai toate garden center-urile si magazinele cu plante au din astia. Sunt chiar periculosi. Mie mi-au terminat un pin foarte repede. Saracu copac sa uscat si si-a pierdut acele intr-un timp record. Cand l-am adus acasa nu avea nici urma de ei pe crengi..porma in cateva zile au aparut peste tot.

Eu totusi zic sa te documentezi si sa vezi daca e vorba despre aceste insecte...mie walter pall mi-a zis ca cea mai sigura cale este sa le dai cu sulfura de calciu (lime sulfur). Este totusi greu sa faci rost de ea la noi.
 
Sus