Confidor

Sash

Active Member
Am vazut ca-i tare laudata substanta asta si vroiam sa va intreb contra caror daunatori ati folosit-o si in ce concentratii (daca se poate la litru, nu la hectar cum scrie pe ambalaj :) ).
 

Sash

Active Member
Am aflat intre timp din alte surse ca se folosesc 15ml de Confidor la 1l apa si m-am gandit sa impartasesc si altora acest "secret bine pastrat" :)
 

albela

Active Member
Eu am folosit 5 picaturi la 1 litru de apa. Dupa cateva ore zburau musculitele la greu :cry: .
 

Sash

Active Member
Multumesc mult!
Noroc ca n-am dat inca cu el.
Ena si Fabian suna tare logic ce spuneti voi - deci probabil e vorba de 1,5ml la litru.
Albela sper sincer sa nu patesc ca tine pentru ca de Talstar vad ca n-au fost impresionate asa ca imi pusesem toate sperantele in Confidor...
 

doina

Member
Confidorul Oil se foloseste in concentratie 1,5% asta inseamna 15 ml la litru de apa , cum a spus Sash mai sus a spus bine . Poate la Confidorul Energie este alta concentratie .
Albela zburau musculitele pentru ca ai facut concentratie prea mica .
 

sicora fabian

Active Member
Doina, eu n-am folosit Confidor Oil, dar dupa nume si concentratie, nu se foloseste cumva la tratamente in uscat?
 

ena

Member
Da, la Confidor Oil concentratia e cea spusa de Doina. La Confidor Energy cel mai mult este dat 0,13%.
Ce inseamna tratamente in uscat? Acolo este trecuta o cantitate de 2,6l/h (0,13% in 2000 l apa).
 

albela

Active Member
Tratamentele in uscat cred eu ca se refera la stropirile la pomi care se fac iarna sau inceputul primaverii inainte de a intra in vegetatie.
 

Sash

Active Member
Cu Confidor Oil si Confidor Energy m-ati bagat in ceatza de tot... pana ma hotarasc eu ce concentratie sa fac incep sa ma atace si pe mine musculitzele albe :)
 

Fleur

Active Member
Eu am folosit confidor oil in primavara dar am reglat pompa la jet fin si nu au suferit plantele dar frunzele erau cam uleioase la lantane unde am insistat mai mult. Am de gand sa-l folosesc iarasi zilele astea tot la lantane si fucsii ca oricum le-am tuns chilug si nu mai au frunze :) Este eficient impotriva musculitelor iar plantele oricum intra si ele in repaus.
 
Sus