Condimente,aromatice la ghiveci si jardiniere .

Adrian13

New Member
paula a spus:
pai ... diferenta ? :nu stiu: , eu l-am tinut mereu in vegetatie pentru ca mi-a placut cum arata este asa finut iar in momentul cand l-am atins si udat a imprastiat un mios placut .
nu am folosit la mancare niciodata . ma gandeam ca daca vrei busuioc la ghiveci iti pot trimite cateva fire
Va rog sa dati cateva detalii despre busuiocul de camera!
Nu stiam ca exista plante perene de busuioc!
Busuiocul 'de frunze' nu am reusit sa-l pastrez dupa luna noiembrie...
 

Aura

Member
si eu ador mirodeniile...chiar f. f. mult...
zilele acestea printre picaturi..am mai plantat cateva semincioare. Am plantat urmatoarele:busuioc, ceapa care se tunde, maghiran, cimbrisor,levantica, anason ,chimen, coriandru. Mi-au germinat aproape toate, cu exceptia levanticai pe care am plantat-o ieri.Mi-a germinat chiar si susanul..am mai incercat eu o data si nu a mers..dar de asta data, ceva verde a iesit din bobite..e minuscul..dar e clar, a germinat...nu stiu daca va rezista..e f. f. mic ...

uitati coriandrul...

http://libellule.sunphoto.ro/Experimente/12888762

Aura
 

thea

Member
mirela06 a spus:
Menta mea incearca sa se extinda dar suntem mereu cu grija. Mai am oregano, busuioc, salvie, cimbru.Feniculul l-a exterminat sotul si rau imi pare de el .Avea un mirooos. :visator:
Cu fenicolul este ceva mai greu:daca vrei sa ai bulbii aceia dulci trebuie o ingrijire speciala.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Gabiuta a spus:
Are cineva menta indiana sau seminte de asa ceva???Ma intereseaza si pe mine.
Gabi draga, am eu doua tufitze de menta indiana. Daca intre timp nu gasesti, o sa vad cand ajung acasa, in septembrie, daca s-au dezvoltat suficient ca sa poata fi separata o tufa si-ti trimit o radacinuta! :D Eu le iubesc de nu mai pot, cand infloresc cu motzul acela burzulit! :)
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Daaaaaaa.......................pentru motzul ala mi le doresc si eu :rofl:
Multumesc sper sa ai de unde da. :D
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Gabiuta a spus:
Daaaaaaa.......................pentru motzul ala mi le doresc si eu :rofl:
Multumesc sper sa ai de unde da. :D
O sa-i spun mamei sa le urmareasca, poate fac si seminte, ca si eu as vrea sa le inmultesc! :D
 

carmenushka

Active Member
Eu chiar am asa ceva agatat in dulap :? niciodata nu mi-a trecut prin cap ca pot sa-l folosesc ca suport de plante, dar e o idee buna!
 

iris

Active Member
:) ce mai viatza ..... :) mireasma mirodeniilor..... :indragostit: ici colo cate un fluturas fal-fal ..... :) :visator:
 

FlorentinaS

Member
In loc de condimente la ghiveci, eu am la jardiniere :)
Ideea initiala a fost sa le pun pe pervazul de la bucatarie si sa ma servesc direct de acolo, cand e nevoie. Intre timp am pus plasa de insecte la geam si s-a dus "accesul direct" :) , motiv pentru care le-am mutat tot pe terasa...
Mi-a iesit cate o "padure" de patrunjel, marar si cimbru si parca mi-e mila sa le raresc, ca ce scot trebuie sa arunc (n-am nicio rabdare pentru o eventuala transplantare a plantutelor :mrgreen: )
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator

acestea sunt la ghiveci.Ma mai gindesc ce voi transfera in gradina si.......... DACA :? voi face asta.

pe el l-am pus la paharel si apoi in gradina.
pe el l-am semanat direct in gradina.Cel mai repede a iesit.In doua zile :)
 
Sus