Condimente,aromatice la ghiveci si jardiniere .

Roxana

Active Member
Busuioc in ghiveci

Am deschis acest topic deoarece nu l-am mai gasit pe cel vechi. Daca am gresit va rog sa-l stergeti.
Am cuparat ''o legatura'' de busuioc in piata si intrebarea mea este: Daca iau semintele pot sa le plantez acum sau astept pana la primavara?
 

paula

Member
cred ca da , daca are conditii optime nu are de sa nu creasca
dar eu am busuioc de camera , nu a inflorit niciodata , tot timpul este verde iar la atingere imprastie un miros placut .
 

Roxana

Active Member
Pai care este diferenta dintre busuiocul de camera si cel de la piata?
Deci la tine este mereu verde. Primul pe care l-am avut a murit toamna.
 

paula

Member
pai ... diferenta ? :nu stiu: , eu l-am tinut mereu in vegetatie pentru ca mi-a placut cum arata este asa finut iar in momentul cand l-am atins si udat a imprastiat un mios placut .
nu am folosit la mancare niciodata . ma gandeam ca daca vrei busuioc la ghiveci iti pot trimite cateva fire
 

blueheart_d

Member
Sini, busuiocul tau face seminte cu siguranta. eu am la servici in curte un ghiveci imens cu astfel de busuioc si e plin de flori si seminte. am avut si eu anul trecut dar l-am pierdut odata cu venirea figului.
 

Leanna

Member
:) si eu am busuioc de asta, am lasat o stibla sa infloreasca...iar alte virfuri le ciupesc pentru salata
 

sini

Well-Known Member
E mai nou si inca nu a facut nimic.Imi place ca atunci cand il stropesc emana un miros placut
 

armeana

Member
Fetelor puneti un ghiveci cu b usuioc in dormitor,nu msi vin tantarii.
Cine are gradina cu legume sa planteze primavara busuioc printre vinete,nu mai stau gandacii de colorado pe vinete.
 
hmmm...nu prea mai stiu cand mi-a trimis geamby semintele...pe la inceputul lui iunie..au rasarit in 2-3 zile...si nu le fac nimic special...uneori le pulverizez..cand sunt eu darnica...seara tarziu...si le ud...si nimic mai mult.
In ghivecelul ala sunt 8 fire de busuioc pitic. :D
 
nu stiu...ii prima experienta cu busuiocul pitic..o sa incerc...desi cred ca are si el un ciclu de viata...sper ca dupa flori...sa am seminte..este maximul la care sper- si as fi satisfacuta :D
 
Sus